W samorządach

„Siła Synergii!” u podstaw sukcesu zielonych inwestycji

Kiedy w 2000 roku podczas konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO rozmawialiśmy o doborach roślinnych w nasadzeniach przyulicznych, pojawiały się głosy – czy tematów do dyskusji o zieleni wystarczy na kolejne edycje. Okazuje się, że przez te 24 lata ta bogata problematyka zarządzania zielenią w mieście co roku dostarczała nowych wątków i wciąż ewoluuje. To tylko utwierdza nas w przekonaniu, że spotkania branżowe nigdy nie wyjdą z mody i stanowią istotny aspekt na drodze kształtowania nowych kierunków w architekturze krajobrazu.

Związek Szkółkarzy Polskich oraz Agencja Promocji Zieleni, jak co roku przygotowują jedyne w swoim rodzaju, znane i cenione w kraju i zagranicą targi ZIELEŃ TO ŻYCIE, które zagoszczą w Warszawie na początku września (5-7.09.2024). Trzydziestej pierwszej edycji najbardziej zielonych targów w Polsce towarzyszyć będzie bogaty program branżowych spotkań i szkoleń, które mają przynieść solidną porcję informacji dla profesjonalistów.

Jak stawić czoła nowym wyzwaniom?

Konferencja MOCNO ZIELONE MIASTO to flagowe wydarzenie towarzyszące targom ZIELEŃ TO ŻYCIE, kierowane do architektów krajobrazu, urzędników, deweloperów, wszystkich decydentów związanych z zarządzaniem zielenią w mieście. W tym roku spotkanie to będzie odbywać się pod hasłem „Poznaj Siłę Synergii!”. Lejtmotyw zwraca uwagę na potrzebę współpracy pomiędzy wszystkimi niszami i sektorami, które wyrastają z zielonej branży. W myśl idei, że synergia to harmonijne współdziałanie, którego efekt jest większy niż suma poszczególnych oddzielnych działań.

Organizatorzy targów wierzą, że nowe wyzwania, o których dyskutowano podczas poprzedniej – 30. edycji – związane ze zmianami klimatu, a co za tym idzie, koniecznością coraz większej dbałości o różnorodność biologiczną i gospodarowanie wodą oraz stosowania technologii proekologicznych na etapie uprawy roślin czy urządzania ogrodów i terenów zieleni, wymagają zdecydowanych, przemyślanych i synergicznych działań zakorzenionych w dialogu. Tegoroczne hasło jest więc odpowiedzią na dyskusję rozpoczętą w ubiegłym roku – już wiemy, jakie wyzwania przed nami, pozostaje znaleźć odpowiedzi na to, jak stawić im czoła.

Na konferencji wystąpią przedstawiciele różnych nisz związanych z architekturą krajobrazu, a często też odmiennych punktów widzenia, które razem nakreślą szeroką perspektywę, zainspirują do zmian i dalszego rozwoju zielonego sektora.

Zrównoważona komunikacja w mieście

Krajobraz miasta składa się z wielu elementów – m.in. zieleni, architektury, infrastruktury technicznej i układu komunikacji, który tworzy sieć połączeń pomiędzy wszystkimi składowymi. Drogi, które budują narrację przestrzeni, wpływają na to, czy miasto będzie funkcjonalne i wygodne do życia. Układ komunikacji gwarantuje więc synergię w mieście – harmonijne funkcjonowanie wszystkich elementów.

W dobie zmian klimatu warto zwrócić uwagę na kwestię zrównoważonego transportu w krajobrazie miasta, ulic, placów, skwerów, również terenów podmiejskich i otoczenia dróg jak też centrów przesiadkowych. Na konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO temat ten podejmie Urszula Forczek-Brataniec, projektantka w eM4 Pracownia Architektury Brataniec, współautorka nagradzanych i publikowanych projektów, autorka studiów i analiz krajobrazowych. Prelegentka zwróci uwagę na rolę przestrzeni komunikacyjnej w systemie zieleni miasta, to wszystko na przykładzie wiodących realizacji ze świata i własnych doświadczeń projektowych.

Normy oświetleniowe w miastach przyszłości

Oświetlenie to kolejny element, który występuje w miejskim krajobrazie i znacząco wpływa na życie mieszkańców. Zanieczyszczenie światłem, które ma negatywny wpływ na faunę, florę i zdrowie człowieka to palący problem. Jak wobec tego aranżować nocny krajobraz? Jak projektować oświetlenie na terenach zieleni miejskiej? Jak będą wyglądały wieczorem tereny zieleni w miastach przyszłości? Czy jesteśmy gotowi na przedefiniowanie pojęcia światła? Na te pytania odpowie architektka Magdalena Zienowicz, autorka artykułów naukowych i szkoleń z zakresu oświetlenia i iluminacji w przestrzeni miejskiej oraz eksperymentatorka i propagatorka działań przeciwdziałających zanieczyszczeniu światłem.

Gospodarka obiegów zamkniętych w przeciwdziałaniu zmianom klimatu?

W ostatnim czasie pojawia się sporo rozważań na temat tego jak architektura krajobrazu w obecnym systemie gospodarki liniowej przyczynia się do zmian klimatu. Według niektórych ekspertów jednym ze sposobów, który może rozwiązać ten problem jest gospodarka o obiegu zamkniętym. To model produkcji i konsumpcji, który polega na ponownym użyciu, naprawie, odnawianiu i recyklingu istniejących materiałów tak długo, jak to możliwe. W ten sposób wydłuża się cykl życia produktów.

Czy GOZ w budowlanych procesach inwestycyjnych jest w stanie odwrócić kierunek w którym zmierzamy i przeciwdziałać degradacji środowiska? Tego zdania jest architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk z Fundacji Krajobrazy. Twórca idei „zarastania” w przestrzeniach publicznych i prywatnych, propagator wprowadzania zasad gospodarki obiegu zamkniętego do architektury krajobrazu podzieli się swoimi doświadczeniami projektowymi z uczestnikami konferencji MOCNO ZIELONE MIASTO już 6 września na Targach ZIELEŃ TO ŻYCIE. Zapraszamy!

Udział w konferencji i targach dla gości branżowych po rejestracji: https://rejestracja.zielentozycie.pl/

 

Bądź na bieżąco:

www:www.zielentozycie.pl

Facebook:https://www.facebook.com/zielentozycie/

Instagram:https://www.instagram.com/zielentozycie/

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane