W samorządach

W numerze 6/2024 Wspólnoty

23 marca ukaże się kolejny numer Wspólnoty, a w nim m.in.

Ogromny problem z ochroną danych osobowych w JST. Poczta elektroniczna urzędów i jednostek organizacyjnych postawiona na domenach komercyjnych bez umów powierzenia danych, dane wrażliwe udostępnione bliżej nieokreślonemu kręgowi odbiorców – skala zaniedbań ujawnionych przez NIK jest porażająca.

Plan na Polskę. Jakie inwestycje mogą ruszyć w polskich miastach dzięki środkom z KPO i Polityki Spójności?

Nowoczesna edukacja jest kluczem do budowy metropolii. Budujemy miasto wygodne do życia, a istotnym elementem naszych działań jest utrzymanie wysokiej jakości oświaty – mówi w dużym wywiadzie Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W poszukiwaniu recepty na oświatę. Szkoły może uratować jedynie twarda i bezwzględna zmiana całego ich funkcjonowania – pisze Mariusz Wojciński, nauczyciel przedmiotów ścisłych, laureat tytułu Global Teacher Award 2021.

Prace wyłącznie domowe. W ostatnich latach wyraźny stał się trend odchodzenia od pierwotnych założeń edukacji domowej. Cały proces wymyka się spod kontroli.

Przejście w stan nieczynny ratuje nauczyciela przed zwolnieniem? Karta Nauczyciela jako szczególna ustawa o charakterze pragmatyki służbowej zawiera wiele rozwiązań dotyczących stosunku pracy. Jednym z nich jest możliwość przeniesienia w stan nieczynny. Wyjaśniamy, kiedy można to zrobić i z czym się to wiąże.

Matematyka online w każdej podstawówce. Warszawa zainaugurowała nowy projekt, który zakłada wsparcie uczniów w nauce matematyki za pomocą platform edukacyjnych.

Nałożenie się kadencji organów JST źródłem nieoczekiwanych problemów. Art. 1 ustawy o przedłużeniu kadencji organów JST z 29 września 2022 r. jest niespójny z przepisami kodeksu wyborczego oraz ustaw samorządowych. Kolizja jest na tyle poważna, że nie da się jej usunąć poprzez analizę obowiązujących aktów prawnych.

Powiedzmy ludziom, dlaczego warto głosować. Fundacja ArchitectsPL wraz z 10 samorządami zorganizowała akcję społeczną „Samorząd – Mądry Wybór, Mądre Miasto”.

Dobre zdjęcie do materiałów wyborczych. Jak przygotować się do sesji zdjęciowej? Jakie fotografie w swoim portfolio powinien mieć samorządowiec? Na pytania odpowiada Krzysztof Zaleski, fotograf biznesu, współpracujący z liderami, przedsiębiorcami, menedżerami, profesjonalistami.

Polsko-Szwajcarski Program Rozwoju Miast. Celem programu jest podnoszenie jakości życia mieszkańców średnich miast tracących funkcje miejskie. Nabór wniosków właśnie ruszył.

Anonimowe mejle dezorganizują pracę. Związek Powiatów Polskich domaga się zmiany ustawy o dostępie do informacji publicznej, gdyż uprawnienia z niej wynikające są nadużywane.

Jak reagować na petycje pełne teorii spiskowych? Zapewne większość czytelników słyszała o Teresie Garland – niegdysiejszej kandydatce na posła do Sejmu RP, a obecnie „Prezydent Elektorskiej RP”. Do samorządowców trafiły jej petycje o przystąpienie jednej z gmin do Sojuszu Pokojowego lub o utworzenie straży energetycznej. Co robić z takimi pismami, aby było to zgodnie z prawem?

Korzyści z mediacji administracyjnej. Przepisy dotyczące mediacji, zawarte w kodeksie postępowania administracyjnego, są niestety niemal martwe.

Linie rozgraniczające i zasady tworzenia działek w MPZP. Analizujemy zagadnienie, czy przy opracowywaniu projektu planu miejscowego należy uwzględnić również zasady tworzenia działek ewidencyjnych.

Uzasadnienie umorzenia postępowania podlega udostępnieniu. Prokurator powinien udostępnić wnioskodawcy informacje publiczne zawarte w aktach zakończonego postępowania karnego, dotyczące powodów umorzenia postępowania w sprawie wójta.

Rada nie ma prawa modyfikować rządowego programu. Fakt, że zasady udzielania wsparcia w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” zostały ustalone w uchwale Rady Ministrów, sprawia, że nie ma podstaw do modyfikowania jego warunków.

To wójt wydaje polecenia służbowe. Rada nie jest uprawniona do wydawania poleceń wykonywania uchwał ani pracownikom urzędu, ani też kierownikom i pracownikom jednostek organizacyjnych.

Milczące załatwienie sprawy. Zgodnie z art. 122a § 1 kpa, sprawa może być załatwiona milcząco, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Niestety, w doktrynie oraz orzecznictwie pojawiają się rozbieżności interpretacyjne.

Śmierć wykonawcy a zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego. PZP dopuszcza możliwość zmiany umowy bez przeprowadzania nowego postępowania w sytuacji śmierci wykonawcy, prowadzącego działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Jednak nie każdy spadkobierca będzie mógł kontynuować wykonywanie zamówienia.

Kolejne obiekty bez pozwolenia na budowę. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozszerzy katalog inwestycji, które nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Wśród nich są kolumbaria, zbiorniki bezodpływowe czy przydomowe schrony.

Konkurs „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”. Zgłoszono już ponad 400 realizacji z całej Polski. Prezentujemy dwa ciekawe projekty samorządowe: gmin Błonie oraz Tomaszów Mazowiecki.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane