W samorządach

Wojewoda mazowiecki wygasił mandat prezydenta Radomia

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zarządzenie zastępcze, w którym na podstawie art. 98 a Ustawy o samorządzie gminnym, stwierdził wygaśnięcie mandatu prezydenta Radomia. Wcześniej wezwał radę miejską w Radomiu do podjęcia uchwały o wygaszeniu mandatu. Z ustaleń CBA wynika, że prezydent wbrew zakazowi, wynikającemu z Ustawy antykorupcyjnej zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. Radosław Witkowski zapowiedział już, że zarządzenie wojewody zaskarży do sądu. Podtrzymuje swoje stanowisko, że nie złamał prawa, a decyzja wojewody ma charakter polityczny.

Zdaniem wojewody mazowieckiego podstawą wygaszenia mandatu są ustalenia wynikające z zakończonego postępowania wyjaśniającego, prowadzonego po otrzymaniu zawiadomienia CBA o naruszeniu przez Radosława Witkowskiego tzw. Ustawy antykorupcyjnej. Z ustaleń CBA wynika, że  wbrew zakazowi wynikającemu z ustawy, prezydent zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy sp. z o.o.

 

W ramach prowadzonego przez wojewodę postępowania wyjaśniającego zwrócono się do prezydenta Radomia o wyjaśnienia i przedstawienie swojego stanowiska. Przeanalizowano także dokumentację przekazaną przez CBA oraz materiały z sesji rady miejskiej. Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwala stwierdzić, że prezydent Radomia został nieprawidłowo zgłoszony do rady nadzorczej spółki prawa handlowego, tym samym naruszył przepisy art. 4 i 6 Ustawy antykorupcyjnej - poprzez członkostwo w radzie nadzorczej.

 

19 kwietnia br. wojewoda zobowiązał radę miejską w Radomiu do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu prezydenta w terminie 30 dni od otrzymania pisma w tej sprawie. Ale jak wynika z oświadczenia Zdzisława Sipiery dotychczas radni nie podjęli odpowiedniej uchwały. Zgodnie z art. 98 a ust. 2 Ustawy o samorządzie gminnym wojewoda wydał zarządzenie zastępcze (po powiadomieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji), w którym stwierdził wygaśnięcie mandatu Radosława Witkowskiego. Rada miejska w Radomiu oraz prezydent mogą złożyć skargę na zarządzenie zastępcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni.

 

I takie właśnie działania zapowiedział już Radosław Witkowski, który zamierza wykorzystać wszystkie środki prawne, żeby dowieść swojej racji. Dodał, że zgodnie z prawem w ciągu 30 dni zaskarży decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli okazałoby się to konieczne, to także do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Zdaniem Radosława Witkowskiego  zasiadając w radzie nadzorczej Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego nie naruszył przepisów. Jak zaznaczył, dowiódł tego prof. Michał Królikowski w obszernej analizie, którą prezydent Radomia przekazał wojewodzie w kwietniu. W ocenie prezydenta Radomia i jego prawników większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był jednak Skarb Państwa. Dlatego też - ich zdaniem - mógł on jako prezydent miasta jednocześnie pełnić tę funkcję i zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane