Prawo

Założenie księgi wieczystej i wpis drogą elektroniczną

W drugim czytaniu sejm rozpatrzył rządowy projekt nowelizacji ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Proponowane rozwiązania przewidują dalszą informatyzację postępowania wieczystoksięgowego.

Notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych obowiązkowo będą je wszczynali w formie elektronicznej. Drogą elektroniczną będą składane zarówno wnioski o założenie ksiąg wieczystych, jak i o wpis do nich.

 

Wejście w życie tych przepisów przyspieszy postępowanie wieczystoksięgowe, a dzięki temu zabezpieczy interesy nabywców nieruchomości poprzez niezwłoczne umieszczenie informacji o kupnie w systemie informatycznym.

 

Ponadto zgodnie z projektem pracodawcy i organy rentowe bez statusu osoby prawnej oraz przedsiębiorcy będą mogli udzielać pełnomocnictwa procesowego także pracownikom niebędącym radcami prawnymi. Rozwiązanie to ma objąć m.in. Zakład Emerytalno-Rentowy MSW oraz Prezesa KRUS.

 

Projekt przyznaje też zdolność procesową i sądową wojewódzkim zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności.

 

Projekt był przedmiotem prac posłów zasiadających w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Większość z zaproponowanych przez komisję poprawek ma charakter legislacyjno-doprecyzowujący. Posłowie zaproponowali ponadto m.in. utrzymanie w mocy niektórych przepisów ustawy z 2003 r. o przenoszeniu treści księgi wieczystej do struktury księgi wieczystej prowadzonej w systemie teleinformatycznym. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane