W samorządach

Związek gmin przeciwny powiększaniu Opola

Ekspansywna polityka samorządu miasta Opola wobec sąsiednich gmin jest zaprzeczeniem idei samorządności, która opiera się na współpracy. Jest też zakwestionowaniem dorobku ponad 25 lat pracy tamtejszych samorządów gminnych, które rozwinęły na swoim terenie infrastrukturę techniczną i społeczną – napisał w stanowisku Związek Gmin Śląska Opolskiego.

Uchwała w sprawie Stanowiska Związku Gmin Śląska Opolskiego wobec inicjatywy poszerzenia granic administracyjnych Miasta Opola kosztem integralności gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków i Turawa została podjęta jednogłośnie. W Stanowisku Związku Gmin Śląska Opolskiego czytamy, że Związek Gmin Śląska Opolskiego wyraża negatywne stanowisko wobec inicjatywy poszerzenia granic administracyjnych Miasta Opola kosztem integralności gmin Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Prószków i Turawa.

 

Przedstawiciele ZGŚO przypominają zapisy Konstytucji:

 

Art. 15. 2. Zasadniczy podział terytorialny państwa uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze lub kulturowe i zapewniający jednostkom terytorialnym zdolność wykonywania zadań publicznych określa ustawa.

Art. 16. 1. Ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową.

 

Tymczasem zdaniem gmin zrzeszony w związku, ekspansywna polityka samorządu miasta Opola wobec sąsiednich gmin jest zaprzeczeniem idei samorządności, która opiera się na współpracy. Jest też zakwestionowaniem dorobku ponad 25 lat pracy tamtejszych samorządów gminnych, które rozwinęły na swoim terenie infrastrukturę techniczną i społeczną. Ekspansja terytorialna Opola ignoruje wolę większości mieszkańców wymienionych gmin oraz osłabia naszą regionalną wspólnotę.”

 

Stanowisko do pobrania tutaj <link file:106753_blank file>>>>

 

Związek Gmin Śląska Opolskiego jest dobrowolnym związkiem międzygminnym i od  25 lat działa na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego gmin oraz regionu Śląska Opolskiego. Związek wspiera główne nurty działalności samorządów gmin: oświaty, pomocy społecznej i gospodarki komunalnej.

 

W sprawach mających znaczenie dla rozwoju społecznego i gospodarczego gmin Związek gromadzi, przetwarza i przekazuje informacje dla samorządów gminnych, prowadzi dla gmin działalność doradczą i szkoleniową, organizuje wymianę doświadczeń pomiędzy gminami, prowadzi promocję gmin wobec partnerów w kraju i za granicą, realizuje przedsięwzięcia gospodarcze o charakterze użyteczności publicznej oraz występuje do władz państwowych i samorządowych.

 

Związek jest jednym z najstarszych związków międzygminnych w Polsce, wpisanym pod nr 16 do Rejestru związków międzygminnych w dniu 25 czerwca 1991 r. i obecnie zrzesza 38 gmin (na 71 gmin w województwie opolskim).

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane