W samorządach

Warszawa przyciąga turystów

Liczba osób odwiedzających stolicę Polski w 2017 roku przekroczyła 25 milionów. To aż 24% więcej niż w roku poprzednim. Pełne dane dotyczące ruchu turystycznego ukazuje opublikowany właśnie raport „Turystyka w Warszawie”.

W Warszawie odnotowano 16 mln przyjazdów gości na jeden dzień i 9,7 mln przyjazdów turystów z noclegiem. Podróżujący do stolicy spędzili w mieście średnio nieco ponad cztery i pół dnia. Spośród turystów zagranicznych najczęściej przyjeżdżali Niemcy, Amerykanie i Brytyjczycy.

 

Warszawa oferuje wszystkim przyjezdnym wiele różnorodnych atrakcji. Rekordy popularności biją takie miejsca jak Stare Miasto, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamek Królewski czy Muzeum Polin. – Zainteresowaniem zaczął cieszyć się odpoczynek nad Wisłą. Turyści mają do dyspozycji nowoczesne bulwary, po których mogą spacerować lub jeździć na rowerach oraz plaże, gdzie są miejsca do opalania się i aktywnego wypoczynku – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent  Warszawy.

 

Popularność zyskuje również warszawska Praga. Jej autentyczna atmosfera, nietuzinkowe klubokawiarnie i artystyczne galerie sprawiły, że portal ekonomiczny „Business Insider” zaliczył dzielnicę do czołówki „najfajniejszych dzielnic w Europie”, a portal podróżniczy „Skyscanner” uznał ją, obok placu Zbawiciela, za jedno z najbardziej hipsterskich miejsc na świecie.  

 

Turyści doceniają atrakcje, zabytki, zróżnicowaną ofertę gastronomiczną i kulturalną oraz nowo powstałe miejsca, a warszawiaków postrzegają jako ludzi przyjaznych. Chętnie przyjechaliby tu ponownie i zarekomendowaliby Warszawę swoim znajomym. W 10-punktowej skali atrakcyjności oceniają nasze miasto aż na 8,66.

 

Zeszły rok był niezwykle owocny dla warszawskiej branży turystycznej, w tym lotniczej. W ciągu ostatnich 5 lat Lotnisko Chopina zanotowało wzrost liczby obsłużonych pasażerów o 64% - aż o 23% w ostatnim roku. W sezonie letnim w 2017 roku turyści mogli do nas przylecieć z 99 kierunków w Europie, z 8 w Azji, 5 w Ameryce Północnej, 4 w Afryce oraz z 3 na Bliskim Wschodzie.

 

Wzrost liczby odwiedzających przekłada się na nowe miejsca pracy oraz większe przychody przedsiębiorców. Ponadto z badań wynika, że turyści wydają w Warszawie coraz więcej: podczas pobytu średnio 810 zł, czyli o 10% więcej niż w roku poprzednim. W 2017 roku najwięcej wydali  Japończycy (przeciętnie 3,7 tys. zł) oraz Amerykanie (2,3 tys. zł). Warszawskie hotele, hostele i inne obiekty noclegowe udzieliły łącznie 6,2 mln noclegów - blisko 9% więcej niż w 2016 roku.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane