W samorządach

Gdynia: wolontariusze oprowadzają po Muzeum Emigracji

Co łączy mechanika okrętowego, oceanografa, dietetyczkę, prawniczkę i maturzystkę? To pierwsi wolontariusze, którzy oprowadzają gości Muzeum Emigracji w Gdyni po multimedialnej wystawie stałej.

Od stycznia w każdą sobotę o godz. 13 wolontariusz/ka we fioletowej koszulce czeka na zwiedzających przed wejściem na wystawę stałą. Oferta jest bezpłatna, ale z racji ograniczonej ilości miejsc muzeum zachęca do wcześniejszej rezerwacji mejlowej bądź telefonicznej.

 

Kadra wolontariuszy-przewodników jest różnorodna. Są to osoby w wieku od 18 do 58 lat, z bardzo różnymi doświadczeniami, zainteresowaniami i profilem zawodowym. Wszyscy przeszli profesjonalne, trzymiesięczne szkolenie przewodnickie, podczas którego poznawali nie tylko historię emigracji i muzealną wystawę, ale także uczyli się występować przed grupą, szkolili mowę ciała i tworzyli swój indywidualny styl oprowadzania.

 

Z racji tego, że Muzeum Emigracji szczególną wagę przywiązuje do dostępności wystawy dla osób z niepełnosprawnościami, również umiejętność pomocy tym osobom były przedmiotem szkolenia i egzaminu, który był ostatnim sprawdzianem ich kompetencji. Dzięki godzinom nauki i treningu świeżo upieczeni przewodnicy potrafią odpowiedzieć na wiele trudnych pytań choć oczywiście w razie potrzeby merytorycznie wspierać ich będzie pracownik muzeum.

 

To nie przypadek, że w Muzeum Emigracji wolontariusze włączeni są w oprowadzanie gości po wystawie. Już od 2012 roku placówka rozwija program wolontariatu pod nazwą „[U]czynni Kulturalnie”. Ponad setka [U]czynnych włączyła się praktycznie w każde pole działalności muzeum. W zależności od temperamentu, preferencji i oczekiwań wolontariusze mogą rozwijać swoje badawcze pasje w zazwyczaj niedostępnych muzealnych archiwach, wejść w rolę animatora przy zajęciach z najmłodszymi czy pracować za kulisami największych kulturalnych wydarzeń w Trójmieście.

 

Oferta wolontariacka obejmuje dużo więcej i jest zawsze szyta na miarę – koordynatorka wolontariatu przeprowadza wywiad, dopytuje i doradza każdemu wolontariuszowi indywidualnie, by opracować jak najlepszą formułę współpracy.

 

Oprac. na podst. mat. Muzeum Emigracji

TAGI: dobre praktyki, polityka miejska, projekt,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane