W samorządach

Kraków wprowadza zakaz palenia w piecach i kominkach

Radni sejmiku małopolskiego przegłosowali tzw. uchwałę antysmogową dla gminy miejskiej Kraków. Wprowadza ona całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w piecach, kotłach i kominkach. Za głosowało 19 radnych, 15 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Przepisy wejdą w życie od 1 września 2019 r.

Władze województwa i miasta uznały, że przyjęta uchwała antysmogowa ma charakter historyczny, i tylko w formie tak restrykcyjnej, może doprowadzić do poprawy jakości powietrza w Krakowie w najbliższych latach. Według nich przyjęte rozwiązania prawne są odpowiedzią na jednoznaczne oczekiwania społeczne wyrażone m.in. w trakcie szerokich dyskusji i konsultacji projektu uchwały antysmogowej. Wskazano na potrzebę i rozwiązywania problemu niskiej emisji w gminach okalających Kraków oraz innych miastach i miasteczkach województwa.

 

Uchwała antysmogowa – za i przeciw

Dyskusję nad uchwałą antysmogową dla Krakowa rozpoczął wicemarszałek Wojciech Kozak, który zaprezentował wszystkie zapisy. Jak podkreślił na wstępnie – podjęcie uchwały jest kluczowe dla poprawy jakości życia mieszkańców Krakowa. Przypomniał, że ponowna praca nad uchwałą antysmogową było możliwe, dzięki nowelizacji art. 96 prawo ochrony środowiska. – Gdyby nie Małopolska, która przeciera szlak w walce o lepsze powietrze, nie byłoby rozszerzenia artykułu 96. Udało się, ale to nie koniec walki. Dzisiaj tą uchwałą walczymy o los przyszłych pokoleń. Średnioroczne stężenie pyłów PM10 i PM2,5 w Krakowie przekracza prawie dwukrotnie dopuszczalny poziom. Stężenie średnioroczne rakotwórczego benzo(a)pirenu - aż 8-krotnie –argumentował wicemarszałek Wojciech Kozak.

 

Jak dodał – pierwsze negatywne efekty smogu już są zauważalne. Badania kobiet w ciąży i dzieci prowadzone w Krakowie przez Collegium Medicum UJ wykazały m.in.: mniejszą wagę urodzeniową, wzrost i obwód główki noworodków; słabszy rozwój intelektualny dzieci (strata średnio 3,8 pkt w skali IQ),słabszą odporność dzieci w wieku późniejszym (m.in. zwiększone ryzyko występowania astmy i infekcji dróg oddechowych).

Wpływ na jakość powietrza w Krakowie ma tzw. emisja lokalna, czyli m.in. to, czym m.in. ogrzewają swoje domy mieszkańcy Krakowa. ‑ Kraków czeka na tę uchwałę. Dowodzi tego pozytywny wynik konsultacji społecznych, w którym zdecydowana większość mieszkańców chce tych regulacji – zakończył Wojciech Kozak.

 

W trakcie dyskusji głos zabrał marszałek Jacek Krupa. Jak przypomniał, nowe przepisy nie zostawiają bez pomocy najbiedniejszych mieszkańców, których bezpośrednio dotknie zakaz opalania węglem i drewnem.– Mamy narzędzia, środki unijne, które będą wsparciem dla tych, którzy będą musieli wymienić piece w swoim domu – podkreślał marszałek Krupa. Uchwała przewiduje znaczne dofinansowanie zarówno do samej wymiany ogrzewania, jak też dopłaty wynikające ze zwiększonych kosztów ogrzewania.

– Chciałbym, aby w przyszłości podjęto też kroki, które ograniczą niską emisję także poza naszą gminy. Na zanieczyszczenia, które spływają do Krakowa z ościennych terenów, nie mamy niestety wpływu – dodał Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

 

Kraków walczy o czyste powietrze

Zanim nowe prawo zostało przegłosowane, miasto wdrożyło działania mające przyspieszyć likwidację pieców węglowych i zastąpienie ich proekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi. – Nie ograniczamy się jedynie do realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji. Wśród naszych priorytetów na najbliższe lata są rozbudowa sieci cieplnej, wymiana taboru autobusowego, ograniczenie emisji komunikacyjnej. Aby to ostatnie powiodło się, muszą zostać wprowadzone przepisy prawa ogólnego, o co apelujemy do władz centralnych – mówi Jacek Majchrowski.

 

W latach 1995-2015 w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji w Krakowie zlikwidowano łącznie ponad 23,5 tysiąca palenisk węglowych oraz ponad 2,6 tysiąca kotłowni. W ich miejsce montowano proekologiczne rozwiązania grzewcze. – Przed nami olbrzymie wyzwanie w postaci likwidacji blisko 24 tys. palenisk. Aby tego dokonać, na realizację programu PONE zabezpieczyliśmy kwotę 290 mln zł z NFOŚiGW i WFOŚiGW w ramach programów „KAWKA” oraz ZIT. Dodatkowo cały czas aplikujemy o dodatkowe środki na ograniczanie niskiej emisji – mówi Ewa Olszowska-Dej, Dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska Krakowa.

 

Obecnie rada miasta Krakowa wprowadziła - na wniosek Prezydenta - liczne dodatkowe zachęty i udogodnienia dla beneficjentów programu PONE. Na ten rok utrzymana została dotacja w wysokości do 100 proc. środków kwalifikowanych, wprowadzono możliwości otrzymania dotacji do podwójnych systemów grzewczych np. węglowo-gazowych i węglowo-elektrycznych, zwiększono wysokości środków przydzielanych na instalację pomp, jak również zastosowano nowy, korzystniejszy przelicznik dla beneficjentów niebędących przedsiębiorcą, który pozwoli na zwiększenie dotacji udzielanej szczególnie w przypadku mieszkań o małej powierzchni. - Cały czas trwają prace nad wprowadzeniem kolejnych udogodnień w zasadach programu PONE, mających na celu przyspieszenie wymiany palenisk na paliwa stałe – zaznacza Ewa Olszowska-Dej.

Od 11 stycznia 2016 roku trwa kampania TAK! DLA CZYSTEGO POWIETRZA, w ramach której do mieszkań przychodzą pracownicy urzędu miasta Krakowa i  zachęcają mieszkańców posiadających paleniska na paliwa stałe do ich wymiany na ogrzewanie ekologiczne. – Liczymy, że taki bezpośredni kontakt pozwoli na powiększenie liczby beneficjentów programu PONE – dodaje dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska.

<link file:106330- download file>

<link file:106330- download file>Prezentacja >>>

TAGI: dobre praktyki, ochrona środowiska,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane