W samorządach

Tychy: tańszy sposób na działkę budowlaną

Władze miasta w nietypowy sposób promują budownictwo jednorodzinne i zachęcają do osiedlania się w Tychach.

Urząd Miasta Tychy uruchamia program, który pozwoli znacząco obniżyć koszty nabycia działek pod budowę domów jednorodzinnych. Wszystko po to, by osoby, które chcą budować dom w Tychach, nie musiały ze względu na wysokie koszty gruntów z tego rezygnować i szukać działek w sąsiednich miejscowościach.

 

Grunty w Tychach nie należą do tanich. Cena metra kwadratowego to nawet kilkaset złotych. Na atrakcyjną działkę budowlaną trzeba wydać 200-300 tys. zł. – Wiele osób choć w Tychach pracuje, robi zakupy czy przywozi dzieci do szkoły, mieszka kilka czy kilkanaście kilometrów od miasta. Chcemy, aby miały one szansą w miarę tanio pozyskać grunt, a pieniądze wykorzystać na budowę domu – mówi Igor Śmietański, zastępca prezydenta Tychów ds. gospodarki przestrzennej.

 

Miasto przygotowało więc program, który pozwoli zamiast kupowania działki, nabyć prawo wieczystego użytkowania. Koszt działki będzie wówczas niższy o kilkadziesiąt procent. – To będzie forma sprzedaży nieruchomości na raty, prawo użytkowania wieczystego nastąpi w drodze przetargu. Cena metra kwadratowego, wynikająca z operatu szacunkowego, będzie ceną wywoławczą. Osoba, która wygra przetarg, uiści opłatę w wysokości 15 proc. wartości nieruchomości i będzie już posiadała tytuł prawny, aby na przykład wystąpić do banku o kredyt hipoteczny na budowę domu – wyjaśnia Śmietański.

 

Przez kolejnych pięć lat nabywca prawa użytkowania wieczystego będzie wpłacał 1 proc. wartości nieruchomości rocznie. Po tym czasie na pozostałą kwotę uzyska 75-procentową bonifikatę, jednak pod pewnymi warunkami. – W ciągu tych pięciu lat musi wybudować dom, oddać go do użytku i zameldować się w nim. Ten warunek ma zagwarantować, że nieruchomość rzeczywiście zostanie przeznaczona przez nabywcę na budowę, a nie stanie się „kapitałem rezerwowym” dewelopera – dodaje wiceprezydent.

 

Jeżeli rada miasta zaakceptuje program, wejdzie on w życie w tym roku. Miasto ma przygotowanych kilkadziesiąt działek do udostępnienia w tym systemie, m.in. na ulicy Żorskiej, Małej Alei Róż, Obywatelskiej i przygotowuje kolejne, m.in. w Urbanowicach i Jaroszowicach.

TAGI: dobre praktyki, obiekty budowlane, polityka miejska, prezydent miasta,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane