W samorządach

W Rybniku powstanie park kulturowy

Da to nam możliwość ochrony wyjątkowego charakteru śródmieścia oraz zaprowadzenia ładu estetycznego – mówi prezydent Piotr Kuczera.

„Centrum miasta, jego zabudowa, kamienice, zabytki to miejsce którym mieszkańcy chcą się chwalić. To w śródmieściu ludzie chcą się ze sobą spotkać, pójść na spacer, zrobić zakupy. Dlatego władze miasta podjęły się utworzenia parku kulturowego, który ma służyć ochronie tej wyjątkowej przestrzeni” – informuje urząd miasta w specjalnym komunikacie.

 

Prace nad stworzeniem parku kulturowego, który jest jedną z form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, właśnie się rozpoczęły. Ochroną ma zostać objęty obszar śródmieścia o powierzchni około 121 hektarów, jako historyczna i kulturowa kolebka Rybnika podlegająca szczególnej ochronie.

 

Część obszaru proponowanego parku kulturowego jest objęta ochroną konserwatorską w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a także wpisana do rejestru zabytków. Na tym obszarze znajduje się wiele zabytkowych i wartościowych kulturowo obiektów, wpisanych do rejestru zabytków i ujętych w gminnej ewidencji zabytków.

 

– Mamy prawo korzystać z przestrzeni miasta i wszelkich jego dobrodziejstw. Jednocześnie mamy obowiązek ochrony tej przestrzeni. Utworzenie na terenie śródmieścia parku kulturowego daje możliwość ochrony jego wyjątkowego charakteru oraz wprowadzenia ładu estetycznego w mieście. Dziś centrum wymaga uporządkowania, a stworzenie parku kulturowego będzie narzędziem do poprawy jego atrakcyjności – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

 

Park kulturowy powstanie dzięki uchwale rady miasta, która będzie zakładała ochronę krajobrazu kulturowego parku oraz uporządkowanie, zachowanie i właściwe kształtowanie krajobrazu kulturowego i historycznego charakteru najstarszej części miasta. Przepisy określą między innymi, jakie będą mogły być w tym obszarze elewacje, reklamy, zasady prowadzenia działalności czy porządkowania terenu. Łatwiejsze też będzie pozyskanie dofinansowania na remont obiektów zabytkowych zlokalizowanych na tym obszarze. Obecnie brak jest uregulowań prawnych w wielu tych kwestiach, a jeśli są, to droga administracyjna do ukarania osób nieprzestrzegających przepisów jest długa. Po utworzeniu parku kulturowego za naruszenie zasad straż miejska będzie mogła od razu karać mandatami.

 

Rybnik będzie wzorował się między innymi na parkach kulturowych we Wrocławiu i Krakowie, gdzie tą formą ochrony zostały objęte starówki.

 

Prezydent Rybnika przygotowuje też projekt uchwały regulującej kwestię reklam, obiektów małej architektury i ogrodzeń na terenie miasta, przepisy te jednak nie będą mogły regulować wielu innych kwestii, takich jak: reklamy na pojazdach, rozdawanie ulotek, handel uliczny, ogródki gastronomiczne, montaż anten, urządzeń nagłaśniających i klimatyzujących na zewnątrz budynków, umieszczanie tymczasowych obiektów budowlanych. Obie uchwały będą się uzupełniać, aby w jak największym stopniu uporządkować przestrzeń miasta, a w szczególności jej centralną część, czyli najbardziej uczęszczaną przez mieszkańców i przyjezdnych.

 

Oprac. na podst. mat. UM Rybnika

Tematy związane  z kulturą, edukacją i sportem  będziemy poruszać podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI, która odbędzie się w dniach 9-10 marca 2016 r. w Gdańsku.

Już dziś można się zapisać korzystając z formularza zamieszczonego na www.oswiataprzyszlosci.pl – zakładka zgłoszenia.

Tylko do końca stycznia 2016 r. cena promocyjna.

TAGI: dobre praktyki, gospodarka, obiekty budowlane, polityka miejska, prezydent miasta,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane