W samorządach

Warszawa Chopina

Dzięki nowoczesnym technologiom na warszawskich ulicach znów można spotkać... Fryderyka Chopina. Właśnie dobiegła końca realizacja projektu „Warszawa Chopina”, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Modnie skrojony frak, fantazyjnie zawiązany fular i zawadiackie spojrzenie – tak wygląda Fryderyk Chopin stworzony przez stołeczne biuro turystyki na potrzeby projektu „Warszawa Chopina”. Młodzieńcza aparycja kompozytora nie jest przypadkowa: artysta spędził w stolicy pierwsze 20 lat swojego życia.

 

Warszawa sprzed dwustu lat – w kieszeni
W ramach projektu powstała aplikacja mobilna „Chopin in Warsaw” (na systemy operacyjne iOS i Android). Niczym wehikuł czasu umożliwi ona użytkownikom przeniesienie się do miasta młodości Chopina. Dziewiętnastowieczne ryciny uświadomią skalę zmian w architekturze miasta i wyglądzie jego ulic, a technologia AR (Augmented Reality) pozwoli ujrzeć nieistniejący Pałac Saski, w którym mieszkał kompozytor i salonik rodzinny w Pałacu Czapskich nieomal oczami kompozytora. To także idealne rozwiązanie dla osób poszukujących ciekawych wydarzeń poświęconych artyście: w jednym miejscu znajdą informacje o międzynarodowych festiwalach, koncertach i wystawach.

 

Aplikacja choć funkcjonuje od niedawna, już zdobyła bardzo pozytywne recenzje w branży nowych technologii i znalazła się w wąskim gronie nominowanych do prestiżowej nagrody Mobile Trends Awards 2015, w kategorii Aplikacja/strona mobilna – podróże i komunikacja.

 

Spotkanie z geniuszem
Podstawowym elementem projektu jest strona internetowa. To tu można pobrać aplikacje mobilne, obejrzeć filmy prezentujące, tętniącą życiem, Warszawę Chopina oraz posłuchać koncertu w Łazienkach Królewskich, które co roku przyciągają tysiące młodych ludzi. Na stronie jest także  biografia kompozytora w dziewięciu językach oraz prezentowane są obiekty i miejsca związane z Chopinem na panoramach sferycznych, umożliwiających rozglądanie się we wszystkich kierunkach.

 

Gdzie można spotkać Fryderyka?
Szczególna niespodzianka czeka na miłośników popularnych „selfie”. Aplikacja „Selfie with Chopin” pozwala wykonać fotografię, na której – oprócz autora – automatycznie pojawi się także wirtualny Chopin. Wystarczy stanąć w pobliżu jednej z siedmiu lokalizacji, z którymi związany był artysta: m.in. Uniwersytetu Warszawskiego, Ogrodu Saskiego czy Pałacu Ostrogskich, gdzie obecnie mieści się Muzeum Fryderyka Chopina. Kompozytor powita także podróżnych z całego świata na stołecznym lotnisku swojego imienia.

 

A może monidło?
Na tych, którzy lubią zwiedzanie w tradycyjny sposób, w punktach Informacji Turystycznej, np. w Pałacu Kultury i Nauki lub w Rynku Starego Miasta, czeka ciekawy, pełen wartościowych informacji folder poświęcony kompozytorowi, wydrukowany w dziewięciu wersjach językowych. W jednym z punktów stoi też monidło, czyli Fryderyk Chopin wymalowany we własnej osobie z towarzyszącą mu damą, odzianą w strój z epoki. W pustym owalu twarzy owej damy mogą umieścić swą twarz wszyscy chętni i uwiecznić się u boku kompozytora.
Z nowoczesnych narzędzi, stworzonych w ramach projektu „Warszawa Chopina”, skorzystają przede wszystkim polscy i zagraniczni turyści odwiedzający miasto w sezonie letnim. Elementy projektu będą promować stolicę także poza jej granicami: aplikacje zaprezentowano już na targach turystycznych FITUR w Madrycie, a w najbliższym czasie prezentowane będą także w innych polskich i europejskich miastach. Selfie z wirtualną postacią Fryderyka będą mogli zrobić sobie odwiedzający stoisko Warszawy na największych europejskich targach turystycznych ITB w Berlinie, a także w Poznaniu, Łodzi czy Katowicach.

 

Projekt zrealizowany przez stołeczne biuro turystyki we współpracy z biurem Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013. Partnerami projektu są Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Uniwersytet Warszawski.

 

Tematy związane z kulturą edukacją i sportem będziemy poruszać podczas Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty EDUKACJA PRZYSZŁOŚCI, która odbędzie się w dniach 9-10 marca 2016 r. w Gdańsku.

Już dziś można się zapisać korzystając z formularza zamieszczonego na www.oswiataprzyszlosci.pl – zakładka zgłoszenia.


Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane