W samorządach

Województwa warszawskiego nie będzie?

Po dzisiejszej konferencji Polskiego Stronnictwa Ludowego, podczas której zaprezentowano ryzyka związane z wyodrębnieniem z województwa mazowieckiego województwa obejmującego Warszawę i okoliczne miejscowości, Jacek Sasin w rozmowie ze Wspólnotą zapewniał, że Prawo i Sprawiedliwość nie planuje podziału administracyjnego Mazowsza.

Podczas kampanii wyborczej PIS zapowiadało między innymi wyodrębnienie z województwa mazowieckiego województwa, które miałoby obejmować Warszawę. Nie dalej jak dwa dni temu poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Suski potwierdzał przyspieszone wybory samorządowe, które miałyby być wynikiem podziału województwa. Nieznane były jednak szczegóły jakie gminy miałyby wejść w obszar nowego województwa stołecznego.

 

Ponadto Jacek Sasin, nie dalej jak wczoraj w rozmowie z dziennikarzami TOK FM mówił , że politycy Prawa i Sprawiedliwości będą pracować nad projektem, który wyodrębni z województwa mazowieckiego Warszawę. Dodał ponadto że partia chce, aby stolica wraz z przyległymi miejscowościami stała się oddzielnym województwem. Tymczasem podczas dzisiejszej rozmowy ze Wspólnotą polityk PIS dementował pogłoski jakoby rząd planował podział administracyjny Mazowsza a jedynie podział statystyczny. Poproszony o komentarz do dzisiejszej konferencji na temat skutków podziału administracyjnego Mazowsza Jacek Sasin mówił Wspólnocie – Trudno się odnosić do tak bzdurnych wypowiedzi i faktów jakie dzisiaj miały miejsce. Marszałek Struzik i prezydent Gronkiewicz-Waltz wiedzą, że dzisiaj toczą się prace nad statystycznym podziałem Mazowsza. Według polityka zorganizowanie dzisiejszej konferencji to sposób na wywoływanie konfliktu politycznego. - Wielokrotnie Ja i inni politycy PiS wypowiadaliśmy się na ten temat i mówiliśmy, że żadne prace dotyczące administracyjnego podziału Mazowsza nie są prowadzone. – powiedział Jacek Sasin. Dodał również, że PiS nie wyklucza by na jakimś etapie w perspektywie najbliższych lat zaszła potrzeba administracyjnego podziału województwa po granicach statystycznych.

 

- Dzisiaj nie ma mowy żebyśmy jakiekolwiek prace w tym zakresie prowadzili. Natomiast w przyszłości planujemy studyjne wyliczenia skutków takiej zmiany. Nie ma o tym mowy teraz bo przed rokiem 2020 taka zmiana wprowadziłaby mnóstwo perturbacji.  – tłumaczył Sasin.

 

Więcej na temat samej konferencji i skutków ewentualnego podziału województwa w kolejnym numerze Wspólnoty. Trwają również prace nad raportem profesora Pawła Swianiewicza, który wyliczy ryzyka związane z podziałem administracyjnym województwa mazowieckiego. 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane