Prawo

Wytyczne dla zamówień na kanalizację

Urząd Zamówień Publicznych zaprezentował dokument zawierający kryteria UE z zakresu Zielonych zamówień publicznych (ZZP), których stosowanie zaleca się przy udzielaniu zamówień publicznych na projekty infrastruktury wodnościekowej.

Towarzyszący mu Raport Techniczny zawiera szczegółowe informacje dotyczące przyczyn wyboru wspomnianych kryteriów oraz odniesienia do źródeł umożliwiających zgłębienie omawianego tematu.  Kryteria ZZP należy postrzegać jako stojącą przed organami zarządzającymi ściekami szansę na budowanie i korzystanie z infrastruktury wodno-ściekowej w sposób przyjazny dla środowiska.

Niniejszy dokument to przewodnik zawierający dobrowolne wytyczne, którego przeznaczeniem jest wspieranie zielonych zamówień publicznych. Nie zabrania on żadnym organom publicznym korzystania z krajowego czy samodzielnie wypracowanego podejścia do ZZP.

Dokument ten w żaden sposób nie zastępuje krajowego prawodawstwa ani istniejących krajowych i międzynarodowych norm2. Korzystanie z niego przez organ udzielający zamówienia jest dobrowolne. To jednak organ odpowiedzialny za wspomniany proces jest zobowiązany do zapewnienia jego zgodności z unijnymi i krajowymi zasadami udzielenia zamówień. Należy do niego również wskazanie i wybranie spośród opisanych w tym dokumencie zielonych kryteriów tych, które będą najodpowiedniejsze z punktu widzenia danego projektu.

 

W niniejszym dokumencie opisano kryteria ZZP, których stosowanie jest zalecane podczas przeprowadzania przetargu na projekty infrastruktury wodno-ściekowej, jak również to, w jaki sposób i kiedy należy je wykorzystywać na poszczególnych etapach tworzenia projektu. Kryteria ZZP mogą być stosowane w ramach procedury udzielenia zamówienia na budowę nowej infrastruktury wodnościekowej, eksploatacji infrastruktury wodno-ściekowej oraz odnawiania i przedłużania umów.

 

Udzielanie zamówienia na infrastrukturę wodno-ściekową to złożony proces. W większości przypadków, aby przeprowadzić go w całości – począwszy od wstępnych studiów wykonalności po ostateczny wybór wykonawcy, organizacja zamawiająca potrzebuje wsparcia technicznego wraz z odpowiednią wiedzą z zakresu inżynierii, ochrony środowiska i ekonomii. Projekt infrastruktury wodno-ściekowej musi obejmować etap projektowania, wybór wykonawcy oraz samą budowę. Następujący potem etap eksploatacji wiąże się, tak jak wcześniejsze działania, z wieloma kwestiami natury środowiskowej. Dlatego też przewodnik po ZZP obejmuje wszystkie wspomniane etapy. Przewodnik dotyczy udzielenia zamówienia na projekt, budowę i eksploatację, bez względu na to, czy zostaną one ujęte osobno czy łącznie w ramach jednego przetargu, jak w przypadku w pełni rozwiniętego partnerstwa publicznoprywatnego.

 

Z drugiej strony, przewodnik odnosi się również do przetargów na renowację i konserwację. Określając kryteria ZZP warto przejrzeć krajowe i międzynarodowe normy techniczne. W ramach niniejszego dokumentu nie było bowiem możliwe odniesienie się do wszystkich stosownych wytycznych. W wielu przypadkach normy krajowe są wiążące albo opisują najlepsze praktyki. Istnieją również wskazówki i opisy najlepszych praktyk w zakresie oceny kosztów, które nie zostały wymienione w tym przewodniku.

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane