W samorządach

W Gdańsku o edukacji przyszłości

O podwyższeniu wieku obowiązku szkolnego, finansowaniu oświaty, planach likwidacji gimnazjów i wielu innych problemach dotykających dzisiejszą oświatę dyskutowali uczestnicy III Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty "Edukacja Przyszłości", która odbyła sie w dniach 9–10 marca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Po raz pierwszy konferencja składała się z trzech równoległych ścieżek tematycznych – oświatowej, sportowej i kulturalnej. W dyskusjach wzięli udział przedstawiciele JST, korporacji samorządowych, biznesu i nauczyciele. Gościem konferencji był prof. Antoni Jeżowski, specjalista ekonomiki oświaty. Profesor podzielił się z uczestnikami statystykami dotyczącymi szkół. Okazuje się, że na ponad 11 tys. szkół podstawowych w ponad 1600 jest mniej niż 70 uczniów – to niezwykle kosztowne dla samorządów. Z drugiej strony podstawówek, w których uczy się więcej niż 1000 uczniów, jest tylko 61 – a jedynie trzy z nich znajdują się na wsi. Z kolei gimnazjów w Polsce jest ponad 5800. Około 140 z nich ma ponad 500 uczniów. Mediana wszystkich szkół gimnazjalnych to 135 – oznacza to, że aż połowa szkół ma mniej niż 135 uczniów. Podsumowując statystyki, profesor podkreślił, że gminy miejskie i wiejskie mają różne problemy i o wszystkich trzeba dyskutować. W metropoliach i dużych miastach występuje zjawisko konkurencyjności między szkołami, którego z kolei brakuje na wsi, gdzie najczęściej funkcjonuje jedno  gimnazjum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W debacie z udziałem korporacji samorządowych wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przedstawicielka Unii Metropolii Polskich, wskazywała na problemy, jakie dotknęły miasta w związku z cofnięciem 6-latków do przedszkoli. Jej zdaniem dzieci lepiej rozwijają się w szkole. Problemem, nie tylko dla metropolii, będzie również likwidacja gimnazjów. Wiceprezydent krótko zrelacjonowała spotkanie z minister edukacji Anną Zalewską. Samorządowcy mieli skarcić panią minister za sposób wprowadzania zmian w prawie. W odpowiedzi otrzymali przeprosiny z zapewnieniem, że 6-latki „to był jeden raz”, który – jak powiedziała minister – „miał na celu ogarnąć chaos”.

 

Bogdan Dyjuk (Związek Województw RP) mówił o planach likwidacji szkół policealnych oraz o programach kształcenia zawodowego tworzonych przez województwa. Natomiast gminy wiejskie według Marka Olszewskiego (przewodniczący ZGW RP) borykają się z problemem małych szkół, z oddziałami liczącymi po 5 uczniów, gdzie koszt utrzymania placówek jest ogromny. Przewodniczący związku zwrócił też uwagę na zbyt niską dotację na przedszkola.

Na konferencji zagorzale dyskutowano także o problemie finansowania sportu przez samorządy – o dotacjach na sport będziemy pisać w kolejnych numerach „Wspólnoty”. Mowa była również o finansowaniu kultury i strategiach promocyjnych instytucji kultury.

Konferencję zorganizowało wydawnictwo MUNICIPIUM SA, wydawca „Wspólnoty” i „Pracownika Samorządowego”) we współpracy z miastem Gdańsk.

 

Fotorelacja z  III Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty "Edukacja Przyszłości" na stroniewww.oswiataprzyszlosci.pl/relacja

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane