Prawo

Zamiast bieżących majątkowe. Zmiany w PPP mają ożywić rynek

Wydatki jednostek samorządu terytorialnego ponoszone na podstawie umowy PPP na finansowanie wytworzenia, nabycia, ulepszenia, lub współudział w kosztach wytworzenia środków trwałych mają być klasyfikowane jako wydatki majątkowe. To jedna z najważniejszych zmian założeń do projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

 

 

Zaakceptowany przez zespół ds. infrastruktury Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego został projekt założeń do nowelizacji ustawy o Partnerstwie Publiczno-Prywatnym. 

 

W celu dalszego rozwoju instrumentu służącego realizacji zadań, jakim jest PPP, Ministerstwo Gospodarki proponuje wprowadzenie zmian polegających na:

1) wprowadzeniu możliwości utworzenia przez wybranego wykonawcę spółki zależnej odpowiedzialnej za wykonanie przedmiotu postępowania, po wyborze jego oferty jako najkorzystniejszej;

 

2) wprowadzeniu ułatwień w zawieraniu z wybranym wykonawcę umowy na okres dłuższy niż 4 lata (art. 142 ust. 3 ustawy PZP);

 

3) zniesieniu limitów wysokości zabezpieczenia (art. 150 ust. 2 ustawy PZP);

 

4) uzupełnieniu zapisów w umowie PPP o możliwość i zasady jej wcześniejszego rozwiązania;

 

5) wprowadzeniu przepisów dających JST uprawnienia do udzielania wykonawcy dotacji celowych na realizacji inwestycji i związane z wykonaniem umowy PPP usługi;

 

6) wprowadzeniu regulacji stanowiącej, że wydatki jednostek samorządu terytorialnego ponoszone na podstawie umowy PPP w części, w jakiej przeznaczone są na finansowanie wytworzenia, nabycia lub ulepszenia środków trwałych, nabycia wartości niematerialnych i prawnych lub współudziału w kosztach wytworzenia środków trwałych są wydatkami majątkowymi. 

 


Obecnie problemem jest kwalifikacja wydatków ponoszonych przez podmioty publiczne w ramach umów PPP. Część wynagrodzenia wypłacanego przez podmiot publiczny partnerowi prywatnemu jest przeznaczana na wytworzenie, nabycie, ulepszenie czy też modernizację środka trwałego służącego wykonaniu powierzonego partnerowi prywatnemu zadania, a więc ma charakter majątkowy. Jest jednak uznawana często za wydatek bieżący i powoduje pogorszenie indywidualnego wskaźnika zadłużenia JST.

 

 

 


Projekt założeń do nowelizacji ustawy o PPP 

TAGI: budżet jst, deficyt, finanse samorządowe,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane