W samorządach

Audioprzewodniki w Muzeum Narodowym

Muzeum Narodowe w Warszawie oddaje głos dzieciom! Od soboty 8 grudnia muzeum można można zwiedzić z audioprzewodnikami przygotowanymi przez Dziecięcą Radę Muzealną. Dzieci w wieku 10–14 lat wybrały najbardziej interesujące ich dzieła sztuki prezentowane w galeriach stałych MNW. Członkowie rady wybrali ponad 50 obiektów. Opowiedzieli o nich własnymi słowami. W każdej galerii obiekty dobrane zostały według innego klucza. Tak powstały audioprzewodniki od dzieci dla dzieci.

 

– Dziecięca Rada Muzealna to my. Nagraliśmy audioprzewodniki dla dzieci po Muzeum Narodowym w Warszawie. Przygotowywaliśmy je przez cały rok. Wybraliśmy najciekawsze obrazy i rzeźby. Próbowaliśmy zrobić je zrozumiale i ciekawie dla Was. Mamy nadzieję że się Wam spodobają – mówią Zosia, Maja, Kalina, Karol, Kostek, Ziemek, Tosia, Hania, Nastazja, Marta, Martyna, Gabrysia, Wiktoria, Tola i Julka, członkowie Dziecięcej Rady Muzealnej.

 

Ze wszystkich dzieł, prezentowanych w galeriach stałych muzeum, członkowie rady wybrali ponad 50 obiektów i opisali je. Wybrane przez dzieci dzieła to:

 

GALERIA FARAS  - odkryta w piaskach Sahary katedra w Faras była dla archeologów zagadką. Rada, podobnie jak naukowcy, miała mnóstwo pytań o zabytki z Faras. Skąd czerpano pomysły na malowidła? Ile lat to było budowane? Ile lat działał ten kościół? Ilu biskupów tam pracowało? Odpowiedzi na nie znalazły się w audioprzewodnikach.

 

GALERIA SZTUKI ŚREDNIOWIECZNEJ - teksty to wynik prostego ćwiczenia. Polegało ono na wypisaniu wszystkich skojarzeń ze średniowieczem. Ile ich było? Rada miała ponad 70. Wybrała 5 występujących najczęściej: rycerze, zamki, królowie, brud i choroby oraz tortury. Dopasowała do nich obiekty i przygotowała teksty.  

 

GALERIA SZTUKI DAWNEJ - każda wizyta w muzeum to okazja do odkrycia czegoś nowego. Poznania artysty, czy też… słowa. Znaczenie wyrazów, nazw przedmiotów, których już nie używamy, wyjaśnia Rada. Dzięki audioprzewodnikom można dowiedzieć się m.in. czym jest kulawka, cassone oraz do czego służył nautilus.  

 

GALERIA SZTUKI XIX WIEKU - zastanawialiście się kiedyś, co myślą postaci i przedmioty z obrazów? W audioprzewodnikach usłyszeć można, co, zdaniem rady, powiedziałyby postaci i przedmioty z obrazów, gdyby umiały mówić.

 

GALERIA SZTUKI XX I XXI WIEKU - setki metrów kwadratowych powierzchni, dziesiątki różnorodnych dzieł. Które prace przykuwają uwagę, gdy po raz pierwszy wchodzimy do galerii? Rada wybrała 7 dzieł. 

 

GALERIA WZORNICTWA POLSKIEGO -  muzyka, moda, architektura, ekologia. Przedmioty, o których opowiadają audioprzewodniki związane są z zainteresowaniami członków Dziecięcej Rady Muzealnej.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane