Prawo

Bezpańskie psy: rząd pracuje, posłowie mają projekt

Obecnie na terenie Polski istnieje kilka niezależnych i niepowiązanych ze sobą baz danych zwierząt poddanych identyfikacji, co nawet w przypadku zaginięcia psa oznakowanego utrudnia skuteczne odnalezienie właściciela. Poselski projekt zakłada utworzenie centralnej bazy danych prowadzonej przez Głównego Inspektora Weterynarii. Są jednak niewielkie szanse, że w przygotowanym kształcie projekt zostanie przyjęty. Poruszał on bowiem tak kontrowersyjne tematy jak m.in. temat zakazu hodowli zwierząt futerkowych oraz zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Listopadowe posiedzenie zespołu ds. obszarów wiejskich Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu było w części poświęcone sprawie bezpańskich psów i kwestii obowiązku czipowania zwierząt.

 

Przedstawicielka Ministerstwa  Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowała, że latem tego roku minister Krzysztof Jurgiel wyraził zgodę na przygotowanie systemu zbierania informacji o elektronicznie zidentyfikowanych psach i kotach. W związku z tym przygotowany został rządowy projekt ustawy o systemie identyfikacji zwierząt domowych, który nie zyskał jednak akceptacji Rady Ministrów (nie doszło nawet do dyskusji nad nim).Trwają jednak dalsze prace – zbierane są informacje nt. kosztów, do końca listopada projekt zostanie ponownie zgłoszony do prac Rady Ministrów.

 

Co ciekawe w listopadzie br. ukazał się poselski projekt nakładający obowiązek czipowania psów. Powołuje się on w tym zakresie na raporty Najwyższej Izby Kontroli. Oceniła ona negatywnie działalność schronisk dla zwierząt i podmiotów zajmujących się wyłapywaniem bezdomnych zwierząt. Większość gmin nie przestrzegała m.in. zakazu odławiania bezdomnych zwierząt bez zapewnienia im miejsc w schroniskach (art. 11 ust. 3 ustawy o ochronie zwierząt).

 

Nieodpowiednie warunki w schroniskach są zaś przyczyną wysokiej śmiertelności przebywających tam zwierząt. Liczba zgonów (także w wyniku eutanazji) jest wciąż wysoka, gdyż dotyczy (przeciętnie) co czwartego zwierzęcia przyjętego do schroniska. Zdaniem autorów projektu, centralna baza danych oraz obowiązek czipowania psów pozwolą też ograniczyć ilość przypadków porzucania zwierząt domowych, jak również zredukuje w pewnym stopniu ilość zwierząt bezdomnych.

 

Zmiany w projekcie ustawie o ochronie zwierząt obejmują m.in.:

 

1. wprowadzenie obowiązku oznakowania psów i utworzenia centralnego rejestru;

2. rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami;

3. doprecyzowanie obowiązków straży gminnej oraz policji w przypadku konieczności interwencyjnego odbioru zwierzęcia;

4. doprecyzowanie obowiązków gminy w zakresie pokrywania kosztów zapewnienia tymczasowej opieki zwierząt odebranych interwencyjnie;

5. wprowadzenie zakazu utrzymywania psów na łańcuchach, a w okresie przejściowym wydłużenie łańcucha do 5 metrów;

Problem w tym, że oprócz tego projekt zawiera bardzo kontrowersyjne zmiany w tym:

  • wprowadzenie zakazu chowu i hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer;
  • oraz wprowadzenie zakazu uśmiercania zwierząt gospodarskich bez uprzedniego pozbawienia świadomości oraz wprowadzenie wyjątku w tym zakresie, dotyczącego tzw. uboju rytualnego.
  • wprowadzenie zakazu utrzymywania psów na łańcuchach
  • wprowadzenie zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

 

7 listopada projekt został wysłany do Biura Analiz Sejmowych, a 13 listopada do opinii organizacji samorządowych. Po protestach różnych środowisk autorzy projektu zapowiedzieli, że przygotują do niego poprawki.

 

 

Do pobrania:

 

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw <link file:10421>

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane