W samorządach

Dron sprawdza powietrze

W Krakowie zaprezentowano drona, który za pomocą doczepionych czujników ma badać wydobywający się z kominów dym, pod kątem szkodliwych substancji powstających ze spalania śmieci. Podobne urządzenie sprawdza powietrze w Bytomiu.

Pomysł walki ze smogiem za pomocą dronów władze Krakowa analizują już od jakiegoś czasu. Radni z Klubu Radnych Przyjazny Kraków złożyli projekt uchwały kierunkowej zakładający wykorzystanie tych urządzeń do walki z paleniem różnego rodzaju odpadów i śmieci w piecach węglowych.

Zgodnie z projektem monitoring powietrza odbywałby się w nocy, w godzinach od 22 do 6 rano. Dzięki zastosowaniu dronów jednej nocy będzie można skontrolować kilkaset palenisk, a przesłane do straży miejskiej dane wskażą miejsca, które należy skontrolować.

 

Dron w Bytomiu

Z problemem niskiej emisji boryka się wiele metropolii, a polskie miasta uchodzą za jedne z najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Lista pomysłów w walce z tym zjawiskiem jest coraz dłuższa. Samorządy kupują kamery termowizyjne, detektory gazu, dron sprawdza jakość powietrza w Bytomiu. Urządzenie ma  zamontowane laserowe mierniki stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla. Jak zaznaczają twórcy, latające laboratorium jest w stanie podać dokładne źródło i wielkość zanieczyszczeń. Za pomocą specjalnego oprogramowania dane trafiają do operatora i są zapisywane w bazie. Dzięki temu diametralnie skraca się czas procedury kontrolnej, bo urządzenie pobierając próbkę dymu wydobywającą się z komina natychmiast bada jej skład.

 

Jak miasta walczą ze smogiem

Z kolei straż miejska w Lublinie posiada specjalny samochód wyposażony m.in. w detektory tlenku węgla, amoniaku, tlenku azotu i siarkowodoru. Urządzenie pozwala pobrać próbkę tego, co leci z komina, i sprawdzić, czy ktoś nie spala śmieci. Natomiast w Rybniku strażnicy miejscy za pomocą kamery termowizyjnej informują mieszkańców, jak ważne jest ocieplenie budynku. Chodzi o to, że inwestycja w termomodernizację pozwala ograniczyć ilość ciepła potrzebnego do ogrzania domu.

 

Mimo nowych rozwiązań w walce ze smogiem nadal bardzo duże znaczenie mają kontrole domowych palenisk prowadzone przez strażników miejskich. We Wrocławiu do końca czerwca 2016 r. przeprowadzono 1663 kontrole spalania, nałożono 133 mandaty na kwotę 24 700 zł. Podobne działanie podejmuje straż miejska w Krakowie, która rocznie interweniuje ponad 3 tys. razy. W Warszawie powstał nawet specjalny oddział Ochrony Środowiska, którego funkcjonariusze tylko w tym roku interweniowali ponad 2,5 tys. razy i ukarali ponad 300 sprawców wykroczeń.

 

 

Andrzej Panek, wiceprezydent Bytomia

 W starania o lepszą jakość powietrza musimy zaangażować się wszyscy. Udział Bytomia w pilotażowym projekcie i testowanie drona to kolejne proekologiczne przedsięwzięcie. Programy ukierunkowane na walkę z niską emisją realizowane są w naszym mieście od 1994 roku. Budując świadomość ekologiczną, zwracamy uwagę użytkownikom domowych palenisk, by nie traktowali ich jak śmietników, bo szkodzą przede wszystkim sobie samym.

 

Krzysztof Kosiński, naczelnik Oddziału Ochrony Środowiska Straży Miejskiej m.st. Warszawy

Działania kontrolne w zakresie spalania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami przeznaczonymi do tego celu są realizowane przez cały rok. Oczywiście ich nasilenie następuje w sezonie grzewczym. Prowadzimy kompleksowe kontrole, które nie ograniczają się do sprawdzenia palenisk pod kątem spalania odpadów komunalnych. Rozpoczynają się one od sprawdzenia, jak dany podmiot gospodaruje odpadami, czy została złożona deklaracja, czy śmieci są odpowiednio segregowane. Stwierdzone w tym zakresie nieprawidłowości są jedną z przesłanek wskazujących, że może również dochodzić do spalania odpadów i często znajduje to potwierdzenie w trakcie dalszych czynności.

 

Dawid Błatoń, straż miejska w Rybniku

Od niedawna strażnicy miejscy mają do dyspozycji kolejny oręż, mający uświadomić mieszkańcom, jak ważne jest ocieplenie budynku. Dzięki kamerze termowizyjnej właściciele nieruchomości będą mogli się przekonać, którędy wydostaje się najwięcej ciepła. Być może to przekona ich do podjęcia decyzji o ociepleniu domu. Zatrzymanie ciepła wewnątrz przekłada się na koszty ogrzewania, a tym samym na emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane