Kraków chce oznakować wszystkie drzewa na terenach miejskich

Autor: Sławomir Bukowski / 09.07.2019
W samorządach
Na drzewach zawisną arbotagi – tabliczki z wyglądu przypominające cechówki z nadrukowanym numerem i kodem kreskowym.

Technologia stosowana przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie jest popularna na zachodzie Europy, ale w Polsce projekt jest pionierski. Tabliczki montuje się na wysokości 2,5–2,8 m do pnia drzewa specjalną szpilką arborystyczną, która nawet po długim czasie nie wrasta w drzewo. Etykiety są niewielkich rozmiarów i ciemnego koloru, aby nie rzucały się mocno w oczy.

 

Cały arbotag, czyli tabliczka, numer, kod i szpilka kosztuje ok. 1 zł. Montaż, dzięki zastosowanej technologii, jest wygodny i szybki, odbywa się za pomocą specjalnego przyrządu. – Chcemy, aby wszystkie drzewa znajdujące się na  podległych nam terenach miały takie oznakowania. Same tabliczki to nie wszystko. Są one skorelowane z systemem informatycznym, który pozwala na kompleksowe zarządzanie zielenią w mieście poprzez zawarte w nim dane konkretnych drzew i przypisane do nich numery arbotagów. Wystarczy wprowadzić widniejący na tabliczce numer do wgranej na telefon lub tablet aplikacji, aby natychmiast uzyskać dostęp do informacji zawartych w karcie drzewa, na przykład gatunku, parametrów dendrometrycznych, czy arkusza wizualnej oceny. W niektórych przypadkach dochodzi do tego karta z badania tomografem. Wgrywane są też skany decyzji administracyjnych dotyczących chociażby usunięcia drzewa, czy zaleceń pielęgnacyjnych po przeprowadzonych inwentaryzacjach, dzięki czemu wszystko jest pod ręką – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

 

Od ubiegłego roku wszystkie prace dotyczące utrzymania zieleni wysokiej w Krakowie zlecane są za pośrednictwem systemu informatycznego. Jako że każde drzewo ma indywidualny numer, wykonawca od razu wie, o który okaz chodzi. Na gruntach będących w zarządzie miasta jest około 200–300 tys. drzew. Arbotagi pozwolą więc na sprawne zarządzanie i opiekę nad drzewostanem poprzez śledzenie pełnej historii rośliny, co bardzo skraca czas podjęcia konkretnych działań pielęgnacyjnych. Znakowanie drzew przeprowadzane jest również w przypadku nowych nasadzeń, których rocznie jest średnio około 2 tysięcy.

 

Oprac. na podst. inf. UM Kraków, Fot. ZZM/Krakow.pl

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, Ochrona środowiska,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.