Gospodarka

Krapkowice przykładem – rusza program wsparcia partnerstwa publiczno-prywatnego

Wiemy, że za PPP ciągną się szkodliwe opinie. Z tym, że one dawno się już przeterminowały. Dla obecnego rządu PPP jest równorzędną formą finansowania inwestycji wobec na przykład zwykłych zamówień publicznych. Często nawet bardziej się opłaca, bo zyskujemy know-how partnera prywatnego – powiedział Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju podczas spotkania w ramach promocji programu wspierania partnerstwa publiczno-prywatnego.

9 sierpnia 2018 r. Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju oraz Paweł Borys, Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju podpisali list intencyjny, inaugurujący program pakietowania projektów partnerstwa publiczno-prywatnego - PPP Pakietowego.

W programie weźmie udział pięć grup pilotażowych samorządów, które zostaną objęte wsparciem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Samorządy, które spełnią warunki naboru otrzymają wsparcie doradcze sfinansowane w 90 proc. przez Ministerstwo.

 

Dodatkowo Ministerstwo przeprowadzi szkolenia dla zainteresowanych samorządów z tematyki PPP. Zadaniem PFR będzie poszukiwanie uczestników grup pilotażowych w pięciu obszarach:

 

  • przebudowa i utrzymanie obiektów dworcowych,
  • przebudowa/budowa i utrzymanie obiektów użyteczności publicznej,
  • przebudowa/budowa i utrzymanie dróg publicznych,
  • przebudowa/budowa i utrzymanie placówek oświatowych (np. żłobki, przedszkola, szkoły),
  • przebudowa/budowa i utrzymanie obiektów infrastruktury sportowej. 

 

Na czym ma polegać pakietowanie? Zgodnie z pomysłem ministerstwa grupa samorządów będzie przeprowadzała wspólnie jedno postępowanie dotyczące partnerstwa publiczno-prywatnego i udzielała wspólnego zamówienia publicznego na wykonanie określonych prac np. budowalnych czy modernizacyjnych.

 

Ma to zwiększyć siłę negocjacyjną samorządów w rozmowach z potencjalnym partnerem prywatnym, a także lepiej rozłożyć koszty postępowania na kilka podmiotów. Pakietowanie ma dać możliwość zaangażowania do postępowań mniejszych projektów, dotychczas za małych dla zainteresowania nimi partnerów prywatnych, a co za tym idzie osiągnięcie efektu skali. 

 

Przykładem ma być gmina Krapkowice, która wspólnie z okolicznymi gminami przygotowała projekt PPP dotyczący utrzymania obiektów użyteczności publicznej – informował Bartłomiej Pawlak, członek zarządu PFR.

 

Finansowanie inwestycji samorządowych. Jak efektywnie pozyskiwać środki finansowe ze źródeł zewnętrznych wobec ograniczeń prawnych i związanych z limitem zadłużenia, jakie nowe źródła finansowania inwestycji będą do dyspozycji JST, jak wykorzystać obligacje, kredyty, pożyczki i inne instrumenty finansowe?

 

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane