W samorządach

Kto wygrywa, gdzie będzie II tura

Jak wynika z pierwszych oficjalnych już wyników wyborów prezydentury w Koszalinie, Toruniu, Ełku, Zamościu, Gorzowie Wielkopolskim, Stalowej Woli, Ostrowie Wielkopolskim, Częstochowie zdobyte zostały w I turze. Na dogrywkę czeka Szczecin, Przemyśl, Włocławek, Dąbrowa Górnicza.

Zawsze z mocnym poparciem (w 2010 r. prawie 90 proc., a 4 lata temu blisko 80 proc.) wybory w Gdyni wygrał Wojciech Szczurek. W tym roku także pokonał rywali w I turze, ale z poparciem na poziomie 70 proc. Podobny, bardzo dobry wynik odnotowała w Łodzi Hanna Zdanowska. 

 

Wszystko wskazuje na to, że Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha walkę o fotel prezydenta zakończy z rekordowym wynikiem ponad 84 procent głosów.

 

Lucjusz Nadbereżny z PiS ponownie został prezydentem Stalowej Woli (Podkarpackie) - wynika z cząstkowych danych spływających z obwodowych komisji wyborczych. W I turze pokonał on 50-letniego Andrzeja Szymonika z KWW Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego. Nadbereżny otrzymał 73 proc. głosów.

 

Urzędujący prezydent Skierniewic Krzysztof Jażdżyk, ubiegający się o reelekcję, wygrał wybory w I turze z wynikiem ok. 81 proc.

 

Jednym z rekordów tegorocznych wyborów samorządowych może być kolejna - ósma - kadencja prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Samorządowiec  zwyciężył już w I turze z poparciem na poziomie ok. 70 proc. Frankiewicz został powołany przez radę miasta na prezydenta Gliwic w 1993 roku, a następnie w 1994 i 1998 r. Polityk był wybierany potem w wyborach bezpośrednich w 2002, 2006, 2010 i 2014 r.

 

W Ełku dotychczasowy prezydent Tomasz Andrukiewicz z komitetu Dobro Wspólne wygrał wybory w I turze, uzyskując ok. 70 proc. głosów. Oznacza to, że będzie po raz czwarty włodarzem miasta.

 

Wybory prezydenckie w Zamościu ponownie wygrał Andrzej Wnuk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Na Wnuka głosowało 51,6 proc. wyborców. To oznacza, że kandydat PiS będzie rządził Zamościem przez kolejnych pięć lat.



Niedzielne wybory na prezydenta Zielonej Góry wygrał w pierwszej turze z wynikiem 58,20 proc. obecny prezydent tego miasta Janusz Kubicki - wynika z ostatecznych wyników opublikowanych przez PKW. Będzie to jego czwarta kadencja. W wyborach startował z własnego komitetu.

 

Również w Gorzowie Wlkp. wybory wygrał obecny prezydent Jacek Wójcicki. Startując z własnego komitetu, uzyskał 65,21 proc. głosów. Będzie to jego druga kadencja.

 

Dotychczasowy prezydent Gniezna Tomasz Budasz (PO) wywalczył reelekcję w I turze zdobywając 79,30 proc. głosów. Również dotychczasowy prezydent Leszna Łukasz Borowiak będzie nadal rządził miastem. W niedzielnych wyborach zdobył 53,47 proc. głosów.

 

Rządzący Inowrocławiem od 2002 roku Ryszard Brejza (startujący z własnego komitetu) został po raz piąty prezydentem miasta. W I turze otrzymał 58,5 proc. głosów. Drugi wynik uzyskał kandydat Zjednoczonej Prawicy Ireneusz Stachowiak z Solidarnej Polski - 24,93 proc głosów.

 

Dotychczasowi prezydenci wygrali:  Marcin Krupa w Katowicach, Krzysztof Matyjszczyk w Częstochowie, Andrzej Dziuba w Tychach, Arkadiusz Chęciński w Sosnowcu, Piotr Kuczera w Rybniku, Andrzej Kotala w Chorzowie, Rafał Piech, z poparciem ponad 80 proc., w Siemianowicach Śląskich,  Paweł Silbert w Jaworznie, Sława Umińska-Duraj w Piekarach Śląskich.


Dalej rządzić będzie także aktualna prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek zdobywając ok. 65 procent głosów, a także urzędujący od 2002 r. prezydent Krosna Piotr Przytocki (63 proc. głosów).

 

Rekordowe poparcie ponad 82 proc. otrzymał urzędujący prezydent Stargardu Rafał Zając. W I turze zwyciężył także urzędujący prezydent Świnoujścia  Janusz Żmurkiewicz, uzyskując ponad 51 proc. poparcia oraz obecna prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska z ponad 70 proc. poparciem.

 

Druga tura

Wiadomo już że, w II turze spotkają się kandydaci na prezydenta w Szczecina.  Obecnie urzędujący prezydent Piotr Krzystek, startujący z komitetu Bezpartyjnych i kandydat PiS Bartłomiej Sochański powalczą w o prezydencki fotel.  Krzystek uzyskał poparcie 47,25 proc. głosujących, Sochański otrzymał natomiast 21,99 proc. głosów.

 

W Łomży w II turze zmierzą się urzędujący prezydent Mariusz Chrzanowski, wyrzucony z PiS i startujący z własnego komitetu, oraz jego była zastępczyni - Agnieszka Muzyk, która startowała z poparciem PiS. Mariusz Chrzanowski zdobył 44,15 proc. głosów, Agnieszka Muzyk 23,03 proc.

 

Poseł Wojciech Bakun (KWW Kukiz’15) oraz Janusz Hamryszczak (KW PiS) zmierzą się w II  turze wyborów samorządowych o fotel prezydenta Przemyśla. Bakun uzyskał 41,49 proc. głosów. Na Hamryszczaka zagłosowało 26,41 proc. wyborców.

 

Urzędujący prezydent Włocławka, kandydat Koalicji Obywatelskiej Marek Wojtkowski oraz kandydat Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Chmielewski zmierzą się w II turze wyborów prezydenta miasta. Wojtkowski uzyskał 26,25 proc. głosów, a Chmielewski - 23,39 proc.

 

Obecny prezydent Radomia Radosław Witkowski i kandydat PiS na ten urząd  Wojciech Skurkiewicz weszli do II tury wyborów samorządowych. Na Witkowskiego zagłosowało 45,47 proc., a na Skurkiewicza - 40,39 proc.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane