W samorządach

Nowy wojewoda spotka się z mieszkańcami Grabówki – poprzedni bronił nowej gminy

Przygotowano siedzibę urzędu i ośrodka pomocy społecznej, opracowano zasady przeniesienia pracowników, przygotowano budżet gminy i zestaw uchwał oraz ustalono zasady podziału mienia. Podjęto też inne działania potrzebne do sprawnego działania gminy od 1 stycznia 2016 roku – informuje wojewoda podlaski w piśmie do Rady Ministrów, która planuje cofnąć decyzję poprzedniego rządu o utworzeniu dwóch nowych gmin. Nie poddają się też mieszkańcy Grabówki, którzy są aktywni zarówno w protestach na ulicy, jak i w internecie.

Z protestującymi przeciwko nowemu rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Grabówki ma się spotkać nowy wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. – Miałem sygnały od mieszkańców. Interesuję się ich sytuacją – zapewnia. Jego poprzednik (sprawujący funkcję do początku grudnia) zabrał głos w trakcie konsultacji projektu rozporządzenia unieważniającego rozporządzenie o powołaniu gminy.

 

Zdaniem poprzedniego wojewody cofnięcie decyzji może spowodować wiele problemów. Przygotowano już siedzibę urzędu Gminy Grabówka i Ośrodka Pomocy Społecznej, a obecnie trwają prace nad ich wyposażaniem. Wydatkowano cześć środków na zakupy oprogramowania i wyposażenia, zawarto umowę na wykonanie odpowiedniego umeblowania, trwa proces udzielania zamówień dotyczących kolejnych elementów wyposażenia. Uzgodniono też wynajem pokoi na potrzeby Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Grabówka.

 

W tej sytuacji nie wiadomo, czy kontynuować pracę i przetargi. Dokonano też uzgodnień w sprawie podziałów zakładów pracy, takich jak Urząd Miejski w Supraślu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Supraślu oraz Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu, w ramach których uzgodniono przejście z dniem 1 stycznia 2016 r. określonych pracowników i przekazanie części mienia (warsztatów pracy tych pracowników). Zgodnie z art. 23l Kodeksu pracy, pracownicy ci zostali powiadomieni, że w dniu 4 stycznia 2016 r. mają się stawić do pracy w Urzędzie Gminy Grabówka lub w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Grabówka. Ogłoszono też nabór w drodze konkursu na sekretarza gminy Grabówka.

 

Po za tym na sporządzenie projektu budżetu gminy Grabówka wydatkowane już zostały środki finansowe z budżetu państwa, a w projekcie budżetu przewidziano realizację zadań z zakresu pomocy społecznej (tak zleconych, jak i własnych gminy). Złożono już część wniosków dotyczących harmonogramu wypłat dotacji na zadania zlecone w tym zakresie. Nowa gmina ma też już REGON i NIP i umowę z bankiem na obsługę budżetową gminy Grabówka (prowadzenie rachunku podstawowego i rachunków pomocniczych, w tym z indywidualnym rozliczaniem poszczególnych podatników, mieszkańców i kontrahentów).

 

 

Przygotowano też m.in. wykonywanie zadań w zakresie zbiorowego transportu publicznego. Dotychczas kursowały na terenie gminy Supraśl autobusy komunikacji miejskiej Białegostoku – na podstawie porozumienia zawartego między gminą Supraśl a Miastem Białystok. Mimo deklarowania chęci przystąpienia gminy Grabówka do tego porozumienia zostało ono w całości wypowiedziane przez burmistrza Supraśla, który w efekcie zrezygnował z kursowania autobusu miejskiego z Białegostoku do Supraśla.

 

W tej sytuacji zachodziła konieczność zawarcia przez gminę Grabówka nowego porozumienia z Miastem Białystok w sprawie wykonywania przez Miasto zadań w zakresie zbiorowej komunikacji publicznej, a konkretnie dalszego kursowania na terenie gminy Grabówka (obejmującej faktycznie suburbia Białegostoku) trzech linii autobusowych komunikacji miejskiej. Zawarcie takiego porozumienia zostało przygotowane, a Rada Miejska Białegostoku podjęła uchwałę wyrażającą zgodę na zawarcie tego porozumienia. W projekcie budżetu gminy Grabówka na rok 2016 zostały też ujęte odpowiednie środki na realizację tego porozumienia.

 

Uchylenie rozporządzenia spowoduje zatem, ze z dniem 1 stycznia 2016 r. przestaną na terenie gminy Grabówka kursować autobusy miejskie, dotychczas niezbędne mieszkańcom, jako podstawowy środek dojazdu do pracy w mieście, dojazdu do szkół, urzędów i zlokalizowanych w Białymstoku instytucji publicznych. Konieczne będzie zawarcie porozumienia w tej sprawie Gminy Supraśl z Gminą Białystok.

 

Po za tym  gmina Supraśl ogłosiła przetarg na obiór odpadów komunalnych na swoim terenie po 1 stycznia 2016 r., w wyniku którego został już wyłoniony wykonawca, który będzie odbierał te odpady tylko z terenu przyszłej gminy Supraśl, to w razie uchylenia omawianego rozporządzenia gmina Supraśl będzie musiała na nowo podjąć postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na odbiór i utylizację odpadów z terenów tworzonej gminy.

 

Na zdjęciach protesty mieszkańców Grabówki. Dzięki uprzejmości "Grupy inicjatywnej".

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane