W samorządach

Problemy szpitali stają się zbyt duże dla samorządów województw

Zaczęło się ostatnie z trzech posiedzeń Konwentu Marszałków Województw RP, pod przewodnictwem województwa mazowieckiego. To pierwsze obrady, w których udział biorą nowo wybrani marszałkowie.

Jednym z pierwszych tematów jest służba zdrowia, a do udziału w spotkaniu zaproszono m.in. podsekretarzy stanu w Ministerstwie Zdrowia Zbigniewa Króla i Macieja Miłkowskiego, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Jacynę, konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr hab. n. med. Barbarę Remberek.

 

– Problemów służby zdrowia jest wiele, ale w ostatnim okresie jest to głównie problem psychiatrycznej opieki nad dziećmi i młodzieżą. Niestety na skutek braków kadrowych lekarzy psychiatrów byliśmy zmuszeni do zamknięcia jednego z naszych oddziałów w Zagórzu. Lekarze nie są w stanie w odpowiedzialny sposób opiekować się tak dużą grupą pacjentów – mówi marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik.

 

Od kilku lat da się zaobserwować wzrost zachorowań wśród najmłodszych na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jak wskazują specjaliści, około. 20 proc. populacji dziecięcej ma zaburzenia emocjonalne lub zaburzenia zachowania, które spełniają kryteria diagnozy psychiatrycznej, a co najmniej 6 proc. wymaga systematycznej opieki specjalistycznej. Poza tym tego typu zaburzenia charakteryzuje sezonowość, zwłaszcza w przypadku ostrych stanów związanych z próbami samobójczymi, zaburzeniami depresyjnymi i psychotycznymi. Liczba zachorowań rośnie od września do czerwca natomiast maleje w sezonie wakacyjnym. W czasie nasilenia małoletni pacjenci hospitalizowani są na „dostawkach” na korytarzu oddziału szpitalnego. Zdarzają się przypadki hospitalizowania pacjentów poniżej 18. roku życia w oddziałach dla dorosłych.

 

Konieczne jest więc zwiększenie dostępności do świadczeń. Niezbędne jest też poszerzenie istniejącej bazy łóżkowej oraz zatrudnienie dodatkowej kadry lekarskiej. Niestety, zbyt niskie nakłady na psychiatrię sprawiają, że jest ona mało popularna wśród lekarzy oraz innych specjalistów niezbędnych w procesie terapeutycznym. Brakuje także rezydentów. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej, w Polsce jest 452 lekarzy ze specjalizacją z psychiatrii dzieci i młodzieży, z czego 416 wykonuje zawód.

 

W całym kraju brakuje podmiotów leczniczych specjalizujących się w opiece psychiatrycznej dzieci i młodzieży. W większości województw kontrakt z NFZ posiada tylko jeden ośrodek. 30 proc. hospitalizowanych w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu stanowią mieszkańcy innych województw.

 

– Rzeczywistość jest taka, że na oddziale, który powinien leczyć 20 dzieci, leży 40 młodych pacjentów w trudnej sytuacji psychicznej. Opieka nad nimi staje się wyzwaniem, czasem wręcz przestaje być możliwa. Lekarze mówią: nie jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialności za oddział – mówi wicemarszałek woj. mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

Adam Struzik: – Problemem staje się wypalenie lekarzy będą efektem dużej ilością pracy. Dlatego oczekujemy od rządu pochylenia się nad tą problematyką i poszukania rozwiązania. My nie żądamy! My chcemy włączyć się w ten proces, ale oczekujemy wsparcia – mówi. – Praktyka jest taka, że jako samorząd województwa każdego roku dopłacamy do funkcjonowania szpitali, bo inaczej by zbankrutowały.

 

Czyli samorządy wyręczają rząd? Struzik: – Wyręczają system. Bo pieniądze pochodzą z NFZ, ale ze strony rządowej musi pojawić się jakaś forma wsparcia. Trzeba albo zwiększyć dochody NFZ, albo znaleźć w budżecie państwa źródła dofinansowania pewnych działań. Nie ma innej drogi. Pieniądze same się nie rozmnażają.

 

Województwo mazowieckie przewodnictwo w Konwencie Marszałków sprawowało od lipca. Teraz przekazuje je województwu pomorskiemu. 

TAGI: polityka spoleczna, marszałek,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane