W samorządach

Referenda modne, ale mało skuteczne

Aż 78 referendów w sprawie odwołania organu gminy przed upływem kadencji odbyło się w Polsce w 2013 r. Tylko dziewięć było skutecznych – wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej.

W 42 gminach odbyły się referenda w sprawie odwołania wójta, burmistrza bądź prezydenta miasta, w 17 – w sprawie odwołania jednocześnie rady i wójta (referenda podwójne), a w dwóch mieszkańcy podjęli próbę odwołania rady.

 

Ale efekt, z punktu widzenia inicjatorów głosowania, był mizerny. Zdołano odwołać tylko dwie rady – gminy Nowinka (woj. podlaskie) i miasta Bytom. Ze stanowiskiem pożegnało się dwóch wójtów – gminy Wiżajny (woj. podlaskie) i gminy Lewin Kłodzki (woj. dolnośląskie), czterech burmistrzów – Ostródy (warmińsko-mazurskie), Kłodawy (wielkopolskie), Wałcza (zachodniopomorskie) i Raciąża (mazowieckie), a także jeden prezydent – Bytomia.

 

Pozostałe referenda były nieważne, ponieważ wzięło w nich udział mniej niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborach danego organu.

 

Frekwencja w wyborach i referendach lokalnych w sprawie odwołania organów gminy była zróżnicowana. W wyborach uzupełniających do rad gmin wyniosła 23,18 proc. Najniższa była w gminie Pokój (woj. opolskie) – 5,63 proc., najwyższa w gminie Niegosławice (lubuskie) – 84,46 proc. W wyborach przedterminowych wójtów (burmistrzów, prezydentów) średnia frekwencja wyniosła 36,88 proc., najniższa była w Bytomiu – 27,90 proc., najwyższa w gminie Wiżajny– 83,28 proc.

 

W referendach średnia frekwencja wyniosła zaledwie 15,41 proc. Najniższa była w głosowaniu w sprawie odwołania wójta gminy Jeleśnia na Śląsku – 3,39 proc., najwyższa – w głosowaniu w sprawie odwołania wójta gminy Lewin Kłodzki – 48,83 proc.

 

W wyborach uzupełniających zgłoszono ogółem 1564 kandydatów, średnio na mandat przypadało dwóch kandydatów. Najwięcej, bo aż 11 kandydatów na jeden mandat, zgłoszono w wyborach do Rady Gminy Gryfów Śląski. Po 10 kandydatów – w wyborach do rady gminy Trawniki (woj. lubelskie) i do Rady Gminy Rzepin (lubuskie). W sześciu gminach zgłoszono na mandat zaledwie 1–2 kandydatów. 24 kandydatów wystawiły komitety wyborcze partii politycznych, 29 kandydatów – stowarzyszenia i organizacje społeczne, 1511 – komitety wyborcze wyborców.

 

W wyborach przedterminowych wójtów, burmistrzów i prezydentów liczba kandydatów na jeden mandat wahała się od 2 (gmina Bestwina w woj. śląskim i gmina Stary Sącz w woj. małopolskim) do 10 (Bytom). Łącznie w wyborach kandydowały 194 osoby, średnio 5 kandydatów na mandat.

 

I na koniec ciekawostka. W wyborach uzupełniających startowało w sumie 469 kobiet i 1095 mężczyzn. Natomiast w wyborach przedterminowych wójtów, burmistrzów i prezydentów – 28 kobiet i 166 mężczyzn.

TAGI: referendum,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane