Sprawdź jaką subwencję otrzyma sąsiad

Autor: Andrzej Gniadkowski / 31.10.2017
W samorządach
W całym kraju samorządowcy zastanawiają się skąd wzięły się kwoty części oświatowej subwencji ogólnej, które otrzymali w informacji od Ministerstwa Finansów. Jeżeli jesteś ciekawy ile dostają sąsiedzi i czy jest to więcej czy mniej niż w zeszłym roku to możesz to łatwo sprawdzić.

Każdy samorząd, zaskoczony wysokością swojej kwoty subwencji, może sprawdzić, jak wygląda ona u sąsiadów (na stronach www.iar.pl znajduje się zestawienie wysokości subwencji dla wszystkich samorządów z informacją o procentowej zmianie rok do roku).

 

Zapewne okaże się, że nie jest sam. Kilkaset samorządów otrzyma w 2018 r. subwencję niższą niż w roku 2017 i to mimo znaczących podwyżek dla nauczycieli. Wiele w ogóle nie zauważy wzrostu (zmiany w granicach 0,5 proc.), ale będą też takie JST, które dużo zyskają.

 

Skąd ten rozrzut? Nie wiadomo. Jak poinformowano nas w MEN, kwoty rozesłane do samorządów wyliczono na podstawie nowego projektu rozporządzenia (chociaż na razie projekt rozporządzenia w sprawie podziału subwencji nie został opublikowany – ma to nastąpić w ciągu najbliższego tygodnia lub kilku tygodni). Swoje na pewno też zrobiła reforma edukacji i wygaszanie gimnazjów, a co za tym idzie zmiany w sieci szkół, które spowodowały wzrosty liczby etatów nauczycielskich, spadki liczby uczniów itd.

 

Mimo to wyniki zaskakują. Największym przegranym w nowym rozdaniu będzie gmina wiejska Bolesław (pow. dąbrowski) która straci ponad 16 proc. subwencji w stosunku do roku 2017. Miała prawie 1,2 mln zł, otrzyma poniżej 1 mln zł (0,96 mln zł). Gmina miejsko-wiejska Nałęczów dostanie niemal o 15 proc. mniej. Z 9,38 mln zł zostanie nieco ponad 8 mln. Pod kreską znajdzie się też wiele powiatów, z których najwięcej (poza miastami na prawach powiatu) straci powiat nowodworski (ponad 13 proc.).

 

Po drugiej stronie zestawienia jest m.in. gmina wiejska Pomiechówek – z prawie 30-proc. wzrostem subwencji! Zamiast 7,72 mln zł dostanie 9,94 mln. Podobny wzrost zanotuje Świętajno (27,5 proc.) – z 2,54 mln zł do 3,2 mln zł. Do liderów zestawienia zaliczyć można jeszcze gminy: Koszarawa (prawie 25-proc. wzrost), Otmuchów (23,9 proc.), Chodzież (22,77 proc.) czy Bystrzyca Kłodzka z ponad 21-proc. wzrostem subwencji.

 

 

Warto odnotować, że w kwotach otrzymanych przez samorządy uwzględniono zmiany, jakie wywoła uchwalona w październiku ustawa o finansowaniu zadań oświatowych (ustawa  Druk 1837 przesłana do senatu >>>).

 

Strona Instytutu Analiz Regionalnych >>>

 

 

 

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.