Symbole w centrum Radomia

Autor: Justyna Kamińska / 20.11.2018
W samorządach
Małe rzeźby z brązu przedstawiające symbole Radomia, m.in. legendarną maszynę do szycia "Łucznik", aparat telefoniczny z Radomskiej Wytwórni Telefonów, pistolet Vis i buty z "Radoskóru" pojawiły się w centrum miasta. Projekt jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

W centrum Radomia trwa montaż figurek-symboli, z których słynęło lub nadal słynie miasto. W sumie będzie ich czternaście, a wśród nich są m.in. rower, telefony, maszyny do pisania i szycia, pistolet VIS, buty, maska przeciwgazowa czy pudełko serka waniliowego. Figurki powstaną w ramach projektu „Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury” realizowanego z budżetu obywatelskiego 2018.

 

- Jak widać budżet obywatelski to nie tylko projekty typowo inwestycyjne poprawiające jakość życia. To jeden z ciekawszych projektów, jakie zostały zgłoszone w tej edycji. Pokazuje, że radomianom zależy także na budowie pozytywnego wizerunku naszego miasta. Wiele osób, zwłaszcza przyjezdnych nie zdaje sobie sprawy, jak dużo znanych produktów powstawało lub nadal powstaje w Radomiu. To część bardzo bogatej historii naszego miasta, którą w ten niekonwencjonalny sposób mamy okazję się teraz pochwalić i w ten nietypowy sposób promować nasze miasto - mówi dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

 

Wszystkie rzeźby przygotował Sławomir Micek. To artysta, który jest autorem stolika Gombrowicza ustawionego na Placu Konstytucji 3 Maja. Odlewy zostały wykonane w skali jeden do jednego. Przy każdym z nich jest umieszczana tabliczka z opisem.

 

Koszt wykonania wszystkich prac to niespełna 130 tysięcy złotych.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.