W Krakowie powstanie największe w Polsce Archiwum Narodowe

Autor: Sławomir Bukowski / 11.06.2018
W samorządach
W nowym budynku planowane jest utworzenie najnowocześniejszej w Polsce pracowni konserwacji materiałów archiwalnych oraz Zapasowego Repozytorium Cyfrowego Archiwów Państwowych.

Właśnie podpisany został akt erekcyjny oraz wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Archiwum Narodowego. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa; Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury; Wojciech Krawczuk, dyrektor Archiwum Narodowego w Krakowie; Wojciech Woźniak, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych; Grzegorz Lipiec, członek zarządu woj. małopolskiego oraz Magnus Persson, wiceprezes Skanska SA.

 

Nowa siedziba a budowana jest na nieruchomości przy ul. Rakowickiej, na działce przekazanej przez Agencję Mienia Wojskowego. Nieruchomość przylega do muru cmentarza Rakowickiego i znajduje się w dogodnej lokalizacji, około 5 minut spaceru od Dworca Głównego PKP.

 

Celem inwestycji jest wybudowanie i wyposażenie nowoczesnego obiektu, który zdoła pomieścić cały obecny i spodziewany zasób archiwum oraz w którym przez wiele lat można będzie w komfortowych warunkach udostępniać, poddawać konserwacji i digitalizować przechowywane materiały archiwalne. W obiekcie zastosowane będą nowoczesne systemy przeciwpożarowe („pre-action” – gaszenie mgłą wodną), geotermalne (źródłem ciepła i chłodu będą sondy głębinowe oraz tzw. pale aktywne) i wentylacyjne dla zapewnienia odpowiednich warunków dla zasobu archiwalnego.

 

Budżet inwestycji, łącznie z przeprowadzką, to 123 mln zł. Źródłem całości środków jest budżet państwa w części dysponowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2020 archiwum mogłoby zwolnić dotychczas zajmowane siedziby (pięć lokalizacji w Krakowie: na Wawelu, przy ul. Siennej 16, Grodzkiej 52, Orzeszkowej 7 i Lubicz 25 b oraz zamek w Spytkowicach) i przewieźć zasób do nowego budynku.

 

Archiwum Narodowe w Krakowie ma już 140-letnią instytucjonalną tradycję. Jest sukcesorem Krajowego Archiwum Aktów Grodzkich i Ziemskich oraz Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa. Jako jedyne polskie archiwum wyszło bez większych strat z okresu II wojny światowej. Jego zasób obejmuje niezwykle bogate i cenne archiwalia, począwszy od XII wieku, po czasy współczesne. Wśród nich są dokumenty królewskie, staropolskie archiwa miast: Krakowa, Kazimierza i Kleparza, księgi sądowe grodzkie i ziemskie, archiwa rodowe, m.in. Sanguszków, Dzikowskie Tarnowskich, Młynowskie Chodkiewiczów oraz akta Naczelnego Komitetu Narodowego, Legionów Polskich, Teatru Rapsodycznego, a także bogate zbiory kartograficzne, ikonograficzne i fotograficzne. Zbiory liczą ponad 25 km bieżących akt.

 

Obok gromadzenia, opracowywania i udostępniania materiałów archiwalnych zadaniem Archiwum Narodowego jest nadzór nad powstawaniem i przechowywaniem dokumentacji oraz profilaktyka konserwatorska. Archiwum prowadzi także prace naukowe oraz wydawnicze w zakresie historii i archiwistyki, popularyzuje wiedzę o materiałach archiwalnych i archiwach oraz podejmuje aktywność edukacyjną i informacyjną.

 

Oprac. na podst. inf. UM Kraków

Podziel się!
TAGI: dobre praktyki, inwestycje, obiekty budowlane,

Aby dodać komentarz, zaloguj się.