Wsparcie strażaków z funduszu sprawiedliwości

Autor: Dominik Krzysztofowicz / 30.11.2017
W samorządach
Zbigniew Ziobro podpisał w Krakowie z przedstawicielami małopolskich samorządów umowy na wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości. Do strażaków z OSP trafi nowoczesny sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzi. To pierwszy etap takiej pomocy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiada, że w przyszłym roku sprzęt ratowniczy powinny dostać wszystkie Ochotnicze Straże Pożarne w Polsce.

Za pośrednictwem małopolskich samorządów strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymają najlepszy sprzęt ratowniczy o wartości 10 milionów złotych. Będzie to m.in. kilkanaście specjalistycznych wozów ratownictwa drogowego, 200 defibrylatorów i 630 w pełni wyposażonych profesjonalnych medycznych zestawów ratowniczych do niesienia natychmiastowej pomocy.  

Minister podkreślił, że to właśnie strażacy z OSP często są pierwsi na miejscu wypadków na drogach i to od ich natychmiastowej pomocy zależy życie ofiar.

- Wszyscy strażacy ochotnicy doskonale wiedzą, jak mocno na ich pomoc liczą mieszkańcy, co wyczuwalne jest zwłaszcza w małych miejscowościach. Dzięki temu sprzętowi będziemy mogli jeszcze sprawniej działać i jeszcze lepiej służyć – mówił poseł Edward Siarka, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

 

Do Funduszu Sprawiedliwości (działającego od września 2017 roku) wpływają pieniądze od ludzi, którzy dopuścili się przestępstwa, złamali prawo, uczynili krzywdę innym. - Będzie on realnie i namacalnie służył mieszkańcom Małopolski. Podjąłem bowiem decyzję, że niemałą część środków Funduszu przekażę dla strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. To ludzie, którzy z wielkim poświęceniem, oddaniem, a często z narażeniem własnego życia, niosą pomoc innym. Zawsze należy im się za to szacunek. Ale w parze z uznaniem powinno iść realne wsparcie - powiedział Zbigniew Ziobro podczas uroczystości w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim.

 

Jednym z priorytetów dla Ministerstwa Sprawiedliwości jest realizowany w ramach Funduszu program zakupu urządzeń niezbędnych do udzielania pomocy poszkodowanym w wypadkach bezpośrednio na miejscu zdarzenia. W odpowiedzi na ogłoszenie naboru wniosków o udział w programie, realizowanym pilotażowo w województwie małopolskim, złożonych zostało ponad 170 wniosków o przyznanie dotacji na sprzęt dla strażaków z OSP.

W przyszłym roku program będzie rozszerzany na pozostałe województwa w Polsce.

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.