W samorządach

PiS chce wyrzucić do kosza ustawę metropolitalną

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński na posiedzeniu komisji w Sejmie: – Ta ustawa jest fatalna, niedopracowana i wymaga nowelizacji.

Co ciekawe, ustawa już obowiązuje. Została przyjęta przez poprzedni parlament i podpisana przez prezydenta 28 października 2015 roku. Umożliwia powoływanie przez Radę Ministrów związków metropolitalnych. Aby jednak mogła zostać zrealizowana, resort spraw wewnętrznych i administracji powinien wydać trzy rozporządzenia wykonawcze: delimitacyjne (chodzi o ustalenie granic obszarów metropolitalnych na potrzeby powołania związków poprzez wskazanie gmin, które mają wejść w ich skład), określające tryb postępowania w sprawie składania wniosków przez rady gmin z obszarów metropolitalnych oraz finalizujące powstanie związków metropolitalnych i ustalające ich nazwę.

 

O wydanie zwłaszcza pierwszego rozporządzenia, na które rząd ma czas do 30 kwietnia br., od wielu tygodni bezskutecznie apeluje Górnośląski Związek Metropolitalny, gdzie prace zmierzające do powołania metropolii są już mocno zaawansowane.

 

Związki metropolitalne formalnie miały być powołane z dniem 1 lipca 2016 r., a uzyskiwać dochody i realizować zadania miały od 1 stycznia 2017 roku.

 

Informację o krytycznej ocenie ustawy przez rząd PiS wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przedstawił w Sejmie na posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. – Ustawa została uchwalona w formie niedopracowanej i dzisiaj stwarza najróżniejsze problemy. Z góry muszę powiedzieć, że w naszej ocenie, ocenie rządu PiS, wymaga nowelizacji, bo nie da się jej w sposób sensowny realizować (...) Gdybyśmy się upierali przy jej obecnym kształcie to będą kłopoty, będzie ich naprawdę sporo – powiedział Zieliński, cytowany przez PAP.

 

Obecni na posiedzeniu komisji posłowie Platformy Obywatelskiej replikowali, że realizacja ustawy jest niezbędna do wzmocnienia roli dużych obszarów miejskich. Jak powiedział Jan Grabiec, chociaż ustawa nie rozwiąże wszystkich problemów wspólnot lokalnych, to bez dobrego prawa aglomeracje nie będą się rozwijały. – One będą w tyle za aglomeracjami nie tylko Europy Zachodniej, ale również Europy Środkowej, jeżeli nie damy samorządom odpowiednich narzędzi rozwojowych – podkreślił.

 

– Wierzę, że skoro pan prezydent podpisał ustawę metropolitalną, to nie wątpi, że taka ustawa powinna wejść w życie – powiedziała PAP Małgorzata Mańka-Szulik, przewodnicząca Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. – Czekamy na rozporządzenia i na pewno będziemy przypominać się rządowi, że mamy swoją wizję, swoją politykę, że chcemy skutecznie zarządzać tym ważnym dla Polski regionem. Wierzę, że nasz głos będzie skutecznie słyszany – dodała Mańka-Szulik.

TAGI: ministerstwo administracji i cyfryzacji, prezydent rp, rząd, ustawa, rozporządzenie,

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane