Przyszłość to e-partycypacja

Platformy partycypacyjne umożliwiają zdalny udział w konsultacjach społecznych czy głosowaniu na projekty w budżecie obywatelskim. Bez wychodzenia z domu, niemalże jednym kliknięciem. Przyszłością partycypacji społecznej jest e-partycypacja.

W Gliwicach działa platforma decydujmyMY razem – narzędzie umożliwiające mieszkańcom zgłaszanie potrzeb, podejmowanie inicjatyw i wyrażanie opinii w sprawach dzielnic oraz całego miasta. Platforma pozwala m.in. głosować na projekty w budżecie obywatelskim, brać udział w konsultacjach społecznych czy Gliwickiej Inicjatywie Lokalnej. Wszystko w prosty sposób, bez dodatkowych poszukiwań. Platformą zawiaduje jednostka samorządowa Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.
Podobnie działa internetowa platforma partycypacyjna w Hrubieszowie, stworzona w ramach projektu ,,Rewitalizacja Śródmieścia Hrubieszowa szansą na eliminację zjawisk kryzysowych oraz ożywienie społeczno-gospodarcze miasta”, współfinansowanego ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014–2020.
Także inne samorządy Polski Wschodniej doceniły technologie umożliwiające e-partycypację. Przykłady podobnych wdrożeń w Augustowie i Wasilkowie znajdujemy w raporcie „E-partycypacja: Jak rozmawiać z mieszkańcami?”, przygotowanym pod redakcją Katarzyny Sztop-Rutkowskiej. Obie gminy skorzystały z platformy CitizenLab używanej już przez kilkaset samorządów lokalnych na całym świecie. Wdrożenie jest częścią projektu „e-demokracja. Mieszkańcy mają moc!”, realizowanego przez Fundację Soclab, a finansowanego z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.


Dominika Jocz-Lenkiewicz, zastępca burmistrza Wasilkowa
Przed przystąpieniem do udziału w projekcie nowe technologie w partycypacji były stosowane głównie w procesie głosowania na projekty w ramach budżetu obywatelskiego za pośrednictwem aplikacji mobilnej, której używaliśmy od jakiegoś czasu. Gmina Wasilków ma doświadczenie w korzystaniu z narzędzi informatycznych w komunikacji z mieszkańcami – można wspomnieć tu m.in. o spotkaniach online, które zapoczątkowaliśmy w trakcie pandemii i transmitowaniu na żywo sesji rady miejskiej. Do wdrażania nowych rozwiązań w samorządach potrzebna jest dobra współpraca organu wykonawczego i uchwałodawczego. Barierą na drodze do rozpoczęcia konsultacji w niektórych obszarach był opór części radnych. Kolejnym wyzwaniem było przyzwyczajenie mieszkańców do tej formy komunikacji i zachęcenie ich do korzystania z platformy.

Filip Chodkiewicz, zastępca burmistrza Augustowa
Miasto Augustów od 2016 roku używało systemu informatycznego do głosowania w budżecie obywatelskim oraz do organizacji plebiscytu na gwiazdę Dni Augustowa. Przeprowadziliśmy również dwukrotnie badanie online dotyczące wprowadzenia/likwidacji strefy płatnego parkowania w mieście. Chcemy się ciągle doskonalić. Traktowałem więc projekt [wykorzystania platformy partycypacyjnej] jako doskonałą okazję do zyskania wiedzy i doświadczenia oraz szansę na wdrożenie urzędników w nowe metody partycypacyjne. Wykorzystanie platformy z pewnością pokazało części urzędników i radnych, że narzędzia partycypacyjne mogą być traktowane jako istotne wsparcie zarządzania miastem, a nie jedynie w kategoriach działań pozorowanych.


Fot. Freepik

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane