W samorządach

Szczecin: jak zbudować niezależność energetyczną miasta?

Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy konferencji, zorganizowanej 20 marca br. w ramach projektu Energia Miasta Szczecin.

Stolica zachodniego Pomorza jest dziś znakomitym przykładem tego, że miasto może i powinno budować własne źródła energii, aby w jak największym stopniu uniezależniać pracę infrastruktury miejskiej od państwowych dostawców energii. – Widzimy podczas wojny na Ukrainie, jak ważne jest utrzymanie zasilania. Dlatego na problem energii patrzymy bardzo szeroko – mówił na konferencji prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Roczne zapotrzebowania miasta na energię wynosi około 104 MWh. Dziś własne źródła dostarczają już ok. 78 MWh. Największym jest EcoGenerator (69 tys. MWh), czyli Zakład Unieszkodliwiania Odpadów, który przekształca energię zawartą w odpadach na prąd elektryczny. – EcoGenerator pracuje przez całą dobę i cały rok, z krótką przerwą technologiczną w wakacje – mówił prezydent Krzysztek.

Drugim istotnym dostawcą jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Woda dla Szczecima czerpana jest z jeziora Miedwie, które znajduje się nieco wyżej niż miasto, ta różnica poziomów pozwoliła na uruchomienie turbiny. ZWIK ma także 6 instalacji fotowoltaicznych i 2 gazogerenarory. Wszystko to ma moc ponad 4 MW, co w przypadku wodociągów jest bardzo dobrym wynikiem.

Oprócz tego miasto ma na własnych instytucjach 43 instalacje fotowoltaiczne, które w sumie dają ponad 1 MW energii elektrycznej.

– Cały czas racjonalizujemy zużycie energii, na ulicach wymieniamy oprawy na ledowe, szukamy oszczędności w zużyciu energii w placówkach oświatowych. W 2022 roku powołaliśmy Biuro Zarządzania Energią, które koordynuje działania związane z energią na terenie miasta, także z energią cieplną. Przygotowujemy się do budowy dużej farmy fotowoltaicznej na jednej z wysp międzyodrza o mocy 30–40 MW – wyliczał Piotr Krzystek.

Uczestnicy szczecińskiej konferencji mogli też wysłuchać wystąpień m.in. prezesów miejskich spółek, którzy prezentowali techniczne aspekty produkowania energii, poznać zasady funkcjonowania Biura Zarządzania Energią Urzędu Miasta Szczecina, kierowanego przez Rafała Księżopolskiego. O roli samorządów w produkcji i zarządzaniu energią opowiadała Alicja Jankowska, redaktor serwisu Energetyka24. Ciekawym elementem konferencji były wizyty studyjne w miejskich spółkach.

Konferencję zorganizowały wspólnie miasto Szczecin oraz Żegluga Szczecińska, partnerem medialnym była „Wspólnota”.

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane