W samorządach

W numerze 1/2024 Wspólnoty

13 stycznia ukazał się pierwsze tegoroczny numer Wspólnoty, a w nim m.in.

Siewcy nienawiści. Mija pięć lat od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza. Mimo wstrząsu, jaki wywołało zabójstwo prezydenta Gdańska, niewiele się zmieniło – osoby publiczne, w tym samorządowcy, wciąż dostają plugawe wiadomości, często z pogróżkami.

Aby złe słowo nie przeszło w czyn. Sprawując funkcję publiczną muszę liczyć się z tym, że będę krytykowany, że moje zachowanie, słowa, czyny będą oceniane. Jednak oskarżenia o kradzież czy wzięcie łapówki przekraczają granice krytyki – pisze Dawid Kopaczewski, burmistrz Iławy.

Sukces finansowy i ekonomiczny. Rozpoczynamy wyczekiwaną publikację najważniejszego podsumowania mijającej kadencji. Na początek dwa zestawienia cząstkowe, prezentujące laureatów sukcesu ekonomicznego i finansowego w poszczególnych kategoriach JST.

Posłowie i senatorowie chcą ulepszać samorząd. W parlamencie powstał Zespół Samorządowy. W jego skład weszło 20 posłów i 16 senatorów, którzy za cel postawili sobie wszechstronny rozwój samorządu terytorialnego oraz idei samorządności.

Zapewnienie ciągłości sprawowania władzy. Zarząd Związku Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie ciągłości działania gminy po wygaśnięciu mandatu wójta (burmistrza, prezydenta) w trakcie kadencji. Proponuje rozwiązania zapobiegające sytuacjom, które miały miejsce po wyborach parlamentarnych.

GPA – niezwykły eksperyment samorządów spod Warszawy. Grodziskie Przewozy Autobusowe organizują transport zbiorowy od dwóch lat. Od 1 stycznia 2024 r. zwiększyły liczbę uruchamianych linii z 33 do aż 45. Większość z nich funkcjonuje przez 7 dni w tygodniu. Autobusy docierają do miejsc, gdzie nigdy wcześniej tego środka komunikacji nie było.

Zmiana umowy o zamówienie publiczne zgodnie z dyrektywami UE. Treść polskich przepisów prawa zamówień publicznych uzależniona jest od przepisów Unii, dlatego kontrowersje związane ze stosowaniem poszczególnych postanowień rozstrzygane są w pierwszej kolejności w ramach prawa wspólnotowego, a następnie wprowadzane do systemów prawnych krajów członkowskich. Prezentujemy przełomowe wyroki TSUE, ważne organizatorów zamówień publicznych w Polsce.

Polskie wiatraki. Choć ostatnią nowelizacją ustawy wiatrakowej złagodzono nieco reguły sytuowania elektrowni wiatrowych, nie rozwiązało to problemu.

Przyszłość miasta musimy oprzeć na przewadze konkurencyjnej. O budowie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego i tworzeniu systemu zachęt dla inwestorów, o szukaniu alternatyw dla tradycyjnych gałęzi przemysłu oraz wyzwaniach stawianych przez Unię Europejską, mówi w dużym wywiadzie Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Zatwierdzanie taryf za wodę trwa zbyt długo. Liczne naruszania przepisów kodeksu postępowania administracyjnego stwierdziła NIK w trakcie kontroli procesu zatwierdzania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków przez Wody Polskie.

Dyscyplina finansów publicznych. Czy każdy przypadek jej naruszenia automatycznie oznacza nałożenie kary?

Projekt budowlany musi być zgodny z planem miejscowym. Z prawa budowlanego wprost wynika, że przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawdza zgodność projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego z ustaleniami MPZP. Sporządzenie projektu przez uprawnionego architekta nie zwalnia organu administracji z tego obowiązku.

Kontrasygnata skarbnika – kiedy i dlaczego jest ważna. Niektóre czynności dokonywane przez organy wykonawcze JST, dotyczące sfery finansów publicznych, wymagają współpracy ze skarbnikiem o szczególnym charakterze.

Samorządowcy na COP28 w Dubaju. „Wspólnota” uczestniczyła w Szczycie Klimatycznym ONZ. Śledziliśmy aktywność samorządowców z całego świata, w tym członków Europejskiego Komitetu Regionów. Rozmawialiśmy z nimi o tym, jakie działania w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu uznają za najskuteczniejsze.

Zielone pojęcie. Zasób wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk z dziedziny kształtowania zieleni miejskiej jest duży. Jednak absorbcja tej wiedzy w strukturach samorządowych i administracyjnych pozostaje niska – uważają autorzy raportu „Zieleń w centrach polskich miast. Stan, funkcje i wyzwania”.

Społeczny, czyli pomieszanie pojęć. Dlaczego jednostki, które w naszym kraju noszą nazwę wydziałów polityki społecznej, w znakomitej większości zajmują się pomocą socjalną, bezrobociem, profilaktyką uzależnień, a nie polityką społeczną?

Na rogu Fabrycznej i Przędzalnianej. Półtora wieku temu imperium włókiennicze Karola Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi było istnym miastem w mieście. Rozpoczęte na początku XXI stulecia prace rewitalizacyjne przywracają świetność zabytkowym budynkom.


Prenumeratę Pisma Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA można zamówić:

za pomocą formularza

e-mailowo: handlowy@municipium.com.pl

w sklepie internetowym

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane