Nowe oblicze kurortu

Autor: Justyna Kamińska / 05.12.2017
W samorządach
Władysławowo to od lat jeden z najatrakcyjniejszych kurortów nadmorskich w Polsce. W sezonie odwiedza je ponad 850 tys. turystów. Witają ich nieestetyczne stragany, wymagający remontu dworzec, pokrzywione chodniki. Burmistrz Roman Kużel postanowił odczarować miasto.

Leżące na północnym krańcu Polski, liczące zaledwie 10 tys. mieszkańców Władysławowo jest znane zapewne każdemu, kto choć trochę podróżuje po kraju. Niestety, kojarzy się z zakorkowanymi drogami, średniej jakości pensjonatami, straganami i maleńkim portem rybackim. Architektoniczny renesans miasteczka to dziś priorytet polityki burmistrza Romana Kużela. Władysławowo ma podążać w kierunku eleganckiego nadmorskiego kurortu, rozwijać infrastrukturę i przyciągać inwestorów.

 

– Zależy nam na podniesieniu poziomu oferty, co przyczyni się do rozwoju lokalnej przedsiębiorczości nie tylko w sektorze turystycznym. Władysławowo odwiedza co roku ponad 850 tys. turystów. To olbrzymi potencjał, który powinien dać mieszkańcom jak najlepsze perspektywy, a gościom doskonałe warunki do zróżnicowanych form wypoczynku. Obecnie procesy inwestycyjne są tak szeroko zakrojone, że praktycznie obejmują większą część miasta – tłumaczy burmistrz.

 

Pierwsze wydatki – 14 mln zł – znalazły się już w budżecie gminy na 2017 rok. Trwa przebudowa ulic Hryniewieckiego i Żwirowej (najbardziej reprezentacyjnych ulic), miasto otrzymało dofinansowanie do termomodernizacji ratusza oraz szkół.

 

Realizacja pozostałych inwestycji rozpocznie się na początku przyszłego roku. Najważniejsza z nich to planowana od lat budowa nowego dworca kolejowego i stworzenie mediateki w obecnym budynku dworcowym. Porozumienie w tej sprawie przedstawiciele PKP oraz władz miasta podpisali w 2016 roku. Wzorem ma być cieszący się światową sławą obiekt w Rumi. – Dworzec dla turystów jest miejscem pierwszego kontaktu z gminą. Chcielibyśmy, aby przyciągał wzrok, nawiązywał ofertą do tradycji i kultury regionu. Rewitalizacja przestrzeni publicznej to dla nas priorytet – przekonuje burmistrz. W budynku starego dworca powstanie biblioteka, kącik malucha, sala konferencyjna oraz punkt informacji turystycznej. Twórcą projektu jest jeden z najlepszych architektów przestrzeni publicznych Jan Sikora, autor Sopoteki, a także Stacji Rumia, która zdobyła tytuł najlepszej biblioteki publicznej w konkursie Library Interior Design Awards. W tym przypadku całą inwestycję sfinansuje PKP SA.

 

Na tym nie koniec zmian. Dopracowywane są koncepcje dwóch parków miejskich. Zagospodarowana zostanie również przestrzeń handlowa w mieście. Opracowano spójną linię estetyczną, która ma obowiązywać przedsiębiorców handlujących wzdłuż deptaków. Nad estetyką stoisk będzie czuwał miejski architekt. Ważnym zadaniem w najbliższych latach będzie budowa na plaży szerokiej kładki spacerowej z oświetleniem oraz promenady. Trakt ma połączyć port rybacki z miastem i główną plażą. – Zadbamy też o estetykę lokali położonych wzdłuż tego pieszego traktu i będziemy chcieli wymusić na właścicielach ich unowocześnienie – przekonuje Roman Kużel.

 

Od przyszłego roku będzie realizowana – za prawie 10 mln zł – przebudowa węzła komunikacyjnego w centrum. Zmodernizowane zostaną wszystkie kluczowe drogi wokół dworca. Powstanie 500 nowych miejsc parkingowych i nowe przystanki autobusowe. Usprawniony zostanie wjazd do miasta od strony Trójmiasta. Władysławowo bierze też udział w tworzeniu blisko czterokilometrowego szlaku kajakowego „Meandry Północy”, który powstanie w porozumieniu z gminami Puck, Krokowa i Wejherowo, oraz uczestniczy w tworzeniu systemu pomorskiego roweru metropolitalnego.

 

Zmiany czekają też miasto w części leżącej od strony Zatoki Puckiej. Ma tam powstać ośrodek żeglarski. Koszt budowy – blisko 5 mln zł. Prace ruszą w 2018 roku. Marina ma mieć pływający pomost oraz ośrodek szkoleniowy i parking. Zgodnie z założeniami młodzież będzie się tam uczyć sztuki żeglowania. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w pobliżu budowę prywatnego hotelu, który zapewni bazę noclegową.

 

Rozmowa z burmistrzem Władysławowa >>>

Podziel się!

Aby dodać komentarz, zaloguj się.